Cestující bez zavazadel, to je něco jako auto bez řidiče. Nebývá to úkaz příliš častý ani obvyklý. A jak každý cestující — se zavazadly i bez nich — dobře ví, při cestách se toho přihodí spousta. Mnohdy i zavazadlům. Ta se mohou zatoulat, ztratit, nebo se stát obětí nenechavých zlodějů. S dobrým pojištěním zavazadel lze ale případné nesnáze překonat o poznání lépe.
Cestovní pojištění raději i s pojištěním zavazadel
Základem každého cestovního pojištění je pokrytí léčebných výloh. Při svých cestách do zahraničí byste ale neměli zapomenout ani na doplňkové pojištění věcí a zavazadel.
Zavazadla lze obvykle pojistit nejen proti krádeži, ale například také pro případ zničení dopravní nehodou, což jsou všechno situace, jež se, jak známo, při dlouhých cestách na dovolenou občas stávají.
Dobré připojištění zavazadel vám navíc pokryje nezbytné náklady i v situaci, kdy se vám zavazadla (například během letu) cestou zatoulají a vy si budete muset pořídit alespoň pár nezbytných věcí denní potřeby či oblečení na další pobyt.
Zavazadla je dobré držet pod zámkem
Zavazadla mějte při cestování, pokud možno, řádně uzamčená. Pokud je necháváte například ve vozidle, dbejte na to, aby vaše auto nezůstalo odemčené, stejně jako na to, abyste svá zavazadla ve vozidle umístili do zavazadlového prostoru tak, aby nebyla vidět. Stačí si vzpomenout na radu, kterou nepochybně znáte z mnoha tuzemských parkovišť: vaše auto není trezor!
Pokud byste zavazadla ponechali nestřežená, pak by vám pojišťovna nejspíše žádné pojistné plnění vyplatit nemohla, případně jenom ve velmi omezené míře.
Úplně všechno v kufru vám ovšem pojišťovna nepojistí
Základním parametrem pojištění zavazadel je výše pojistného plnění. Například u Kooperativy si můžete k cestovnímu pojištění sjednat připojištění zavazadel s limitem 30000 Kč nebo 50000 Kč podle zvolené varianty (KLASIK či PLUS). S ohledem na to, že limit zahrnuje kompletní hodnotu všech pojišťovaných věcí, je vhodné pečlivě své rozhodnutí zvážit a raději zvolit limit vyšší. Mezi pojištěná zavazadla se totiž budou počítat třeba i jízdní kola, která si s sebou na dovolenou povezete.
Pojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění se ovšem na některé věci nevztahuje. Pojistit tak touto cestou například nelze:
- cenné věci (drahé kovy, perly, drahokamy), a to včetně šperků z nich vyrobených (výjimku představují naopak snubní prsteny, které pojištěné budou),
- peníze, ceniny (jako známky, jízdenky, stravenky), platební či kreditní karty,
- věci umělecké hodnoty (obrazy, sochy apod.),
- osobní poznámky a písemnosti.
Dobrou zprávou naopak je, že pojištění se vztahuje na odcizení či poškození osobních dokladů. Asistenční služby cestovního pojištění vám navíc v případě odcizení, zničení či ztráty zavazadel umožní i zprostředkování finanční pomoci, abyste v cizině nezůstali zcela bez prostředků.