Cestovní pojištění: Klid v duši nebo zbytečné výdaje?

Každý cestovatel při odletu doufá, že bude vše v pořádku. Komplikace přitom mohou nastat velmi snadno. Co když v zemi vašeho pobytu zrovna proběhne převrat a zavřou letiště? Nebo co v případě, kdy váš let zruší kvůli bouři? To se běžně děje a vám pak nezbude nic jiného než si připlatit noc v hotelu. Věděli jste ale, že tohle může zaplatit cestovní pojištění?

Dobré cestovní pojištění pokrývá nečekané cestovní výdaje, jako jsou lékařská péče, ztráta zavazadel, další noc v hotelu apod. Platit si ho sice není povinné, ale odborníci to doporučují. V případě, kdy by se něco stalo, a vy byste ho zařízené neměli, byste toho nejspíš dost litovali.

Chcete se zadlužit na dlouhá desetiletí?

Zaplatit si noc v hotelu ještě není tak strašné, ale v případě, kdy musíte v zahraničí vyhledat zdravotnickou péči, budete určitě rádi, když ji za vás zaplatí někdo jiný. Náklady se šplhají do statisíců a příběhů, kdy lidé splácí ošetření v zahraničí ještě dlouhá léta po návratu, je nespočet. Nenechte se zmýlit tím, že s sebou přece máte kartičku zdravotní pojišťovny. Ta vám v zahraničí moc nepomůže.

Cestovní pojištění není povinné

Pokud rádi riskujete, nikdo vám sjednání pojištění do světa nevnucuje. Klidně vyjeďte bez něj, ale je to značně nerozumné. Obzvlášť když se dá pojištění sehnat od deseti korun denně.

Bez něj byste každopádně za hranice neměli vyjíždět v případě, že:

  • s vámi jede těhotná žena,
  • máte s sebou nemocného člověka, který by mohl potřebovat lékařskou péči,
  • plánujete provozovat v cílové destinaci extrémní sporty,
  • pojedou s vámi děti.

Co zvážit při zařizování pojištění?

Především to, co všechno pokrývá. Léčebné výlohy jsou samozřejmostí, ale ne vždy je zahrnuto také úrazové připojištění, ochrana zavazadel, někdy se pojištění nevztahuje na extrémní sporty. A sledujte i limity. Zdravotní péče je nejdražší položkou, a když jedete třeba na hory, je docela riskantní odjet s pojištěním, v rámci nějž máte nárok pouze na 500 000 Kč. Výlet záchranářského vrtulníku je drahý a následné léčení také. Většina lidí přitom nemá ani tušení, kolik peněz může cestovní pojištění ušetřit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *