Navštívili jste už někdy Litvu, největší z pobaltských států? Pro mnohé turisty není zrovna vysněnou destinací. Je tam chladno, ale nachází se víc na jihu než klasické severské státy. Nalákat nemůže ani na hory nebo lázně, čím by Vás tedy měla přesvědčit k návštěvě?
Než se vydáte na cestu
Nachází se na jihovýchodním pobřeží Baltského moře a za sousedy má Lotyšsko, Bělorusko, Polsko a ruskou Kaliningradskou oblast. Podnebí je zde mírné – průměrné letní teploty se pohybují okolo 18ºC a zimy bývají hodně mrazivé.
Povrch je víceméně rovinatý až nížinatý (průměrná nadmořská výška je jen 99 metrů), což potěší nejednoho cyklistu. Nejvyšším bodem v Litvě je Aukštojas, vrch, který se nachází v nadmořské výšce pouhých 294 metrů! Nachází se zde i velké množství řek, jezer, bažin a rašelinišť.
Jedním z nejvýznamnějších jezer je Vištytis. Je ledovcového původu a stáří se odhaduje na 20 000 let! Je dlouhé přes 8 kilometrů a krajina v okolí byla vyhlášena za přírodní rezervaci. Díky bohaté floře a fauně se mu přezdívá „evropský Bajkal“.
V jezeře se nachází přes dvacet druhů ryb – například síh, úhoř, mník nebo okoun. Lesy zabírají plochu okolo 30% (v minulosti to bylo daleko víc) a na více než polovině území se nachází louky a pole.
Litva láká k návštěvě
Hlavní město Litvy – Vilnius, se nachází v jihovýchodní části státu a již v minulosti se jednalo o významné kulturní, ale i geografické centrum. Na počátku 19. století bylo dokonce třetím největším městem ve východní Evropě. Staré město je čtvrť, kde můžete obdivovat jak úzké uličky, tak i parčíky nebo náměstíčka.
Katedrální náměstí s katedrálou a zvonicí je centrem celého města. Katedrála láká na krásnou barokní kapli sv. Kazimíra, která byla postavena v letech 1623 – 1636. Pod katedrálou můžete navštívit i tajemné katakomby.
Zvonice, která se nachází po boku katedrály, pochází z roku 1801 a je 57 metrů vysoká. Díky své výšce je významným orientačním bodem ve městě.
Za navštívení rozhodně stojí i přístav Klaipėda, jedná se o nejstarší město v zemi a třetí největší v současnosti. Je významným trajektovým přístavem, kdy Litvu spojuje se Švédskem, Dánskem a Německem. Ve městě můžete navštívit velké množství muzeí nebo galerií, jmenujme například Muzeum hodin, Kovářské muzeum nebo Barottiho galerii.
Kurská kosa je úzký, 97 kilometrů dlouhý poloostrov. Je rozdělen na dvě části, jih patří Rusku a sever Litvě, přičemž celá litevská část je národním parkem Neringa. Zajímavostí je, že celou čtvrtinu území tvoří písečné duny a unikátní jsou i zdejší dřevěné vesničky.
Vodní hrad Trakai byl postaven počátkem 15. století a je obklopen jezery. Vybrat si můžete z řady prohlídkových tras – historie hradu a Litvy obecně, sklo a keramika nebo třeba lovecké trofeje.
V četných stáncích levně nakoupíte suvenýry na památku, například i unikátní jantar. V okolních pohostinstvích můžete ochutnat tradiční jídlo kibinai. Jedná se o těsto ve tvaru půlměsíce naplněné jehněčím masem a cibulí.
Významným poutním místem je potom Hora křížů, která se nachází nedaleko města Šiauliai. Statisíce křížů, které na vrcholu uvidíte, symbolizují utrpení nejen Krista, ale i prostých Litevců.
Ochutnejte litevskou kuchyni
Místní kuchyně je založená především na bramborách a zelenině, tedy plodinách, které není problém ve zdejších podmínkách vypěstovat. Jedná se obvykle o hutná a sytá jídla.
Tradičním a turisty oblíbeným jídlem je cepelinai. Jde v podstatě o bramborové knedlíky, které se plní masem nebo tvarohem. Servírují se polité sádlem se slaninou a doplněné velmi tučnou smetanou.
Určitě ochutnejte i šaltibarščiai. Je to polévka podobná boršči, ale podává se studená. Skládá se z červené řepy, cibule, okurek, vajec, kopru a kefíru. Mezi další místní pochoutky patří ještě blynai (bramborové placky se smetanou, omáčkou nebo sýrem) nebo koldūnai (plněné knedlíčky – obdoba ruských pelmení).
V přímořských oblastech jsou velmi populární žuvis, neboli sušené ryby. Nejoblíbenější rybou je však sleď, který se připravuje na nespočet způsobů. Tradiční je však jeho úprava formou předkrmu s hrachem, koprem, řepou a zelím.
Mlsné jazýčky jistě uchvátí tradiční zákusek šakotis, který je velmi podobný německému Baumkuchen (velké množství na sobě pečených plátů těsta a navrch marmeláda a čokoládová poleva). Často je k dostání i v běžných supermarketech, kde je balený v krabici a vhodný tak jako dárek.
Litva se možná jeví jako nezajímavá země, jakmile však poznáte, kolik historických a přírodních krás nabízí, hned zatoužíte po cestě právě sem!