Země sopek a vodopádů nebo také země ohně a ledu, tak přesně takhle se přezdívá Islandu. Je to ostrovní stát, přičemž je druhým největším ostrovem Evropy a nachází se těsně pod polárním kruhem. Počet obyvatel se pohybuje okolo pouhých 300 tisíc!
Něco málo o Islandu
Island je vulkanicky aktivní a jedná se o jednu z vulkanicky nejaktivnějších oblastí na světě vůbec. Sopky, které jsou překryté ledem, byly naposledy aktivní v roce 1997, a jejich činnost způsobila velké povodně. Vulkány, neustále chrlící lávu a horký popel, však Islanďané rádi využívají. Vrtají do země díry, do kterých pouštějí vodu a horkou vodou vytápějí svá obydlí. Bez sopek by nebyly termální prameny, gejzíry ani bahenní sopky.
Největší koncentrace gejzírů vůbec je v oblasti Haukadalur, kterou naleznete asi 50 kilometrů od jižního pobřeží. Břehy ostrova omývá Golfský proud, což značně ovlivňuje zdejší podnebí tím způsobem, že jsou zde vydatné srážky, mírné zimy s průměrnou teplotou od 2ºC do -1ºC a letní teploty se ve středních polohách pohybují okolo 15ºC. Počasí je zde velmi proměnlivé.
Celá země je poznamenaná činností ledovců, najdete zde velká ledovcová údolí, kamenné valy (morény) nebo výplavové plošiny (sandry). Ledovce zastupují až 11% rozlohy země, přičemž celých 8% ledovcové plochy zabírá největší ledovcová oblast Islandu – Vatnajökull. Ta měří celých 8 100 km².
Island je také zemí vody – ta zabírá necelá 3% plochy, konkrétně 2 750 km². Největší řeky (Thjórsá, Hvítá) pramení v horách, kde jsou napájené ledovci. Na vodních tocích je k vidění velké množství vodopádů, které jsou způsobené tektonickými pohyby. Typickým rysem krajiny jsou také jezera – některá vznikla ledovcovou činností, další tektonickým poklesem a jiná zase v kráterech sopek.
Flora je zastoupena především lišejníky, mechy, trávami, brusinkami a borůvkami a z keřů a stromů pak pouze jalovcem, zakrslými břízami a vrbami. V létě se na krátkou dobu stane okrasou hlavně kakost, smetánka, zvonek nebo nízká orchidej. Fauna je na druhy také poněkud strohá, potkat zde můžete maximálně polární lišku nebo ledního medvěda, nejrozšířenějšími zvířaty jsou však ptáci (hlavně alky, racci a papuchalci) a ovce.
Navštivte národní parky
Na Islandu naleznete tři národní parky – Snæfellsjökull, Þingvellir a Vatnajökull. Snæfellsjökull v překladu znamená „sněhem zapadený ledovec“ a jedná se o 700 tisíc let starý stratovulkán (kuželovitou sopku), jehož vrcholek pokrývá ledovec. Jedná se o jedno z nejznámějších islandských míst, zasloužil se o to především román Julese Verna Cesta do středu Země, kdy postavy naleznou cestu do středu Země právě na tomto místě.
Ochutnejte islandskou kuchyni
Hlavní součástí islandského jídelníčku jsou ryby, ale hojné zastoupení má i jehněčí maso. Oblíbené jsou sušené ryby, které se jí samotné nebo se mažou slaným máslem. Skyr je tradiční islandský mléčný výrobek, který obsahuje hodně bílkovin, je podobný našemu tvarohu a je hodně sytý a výživný.
Oblíbený je i hot dog, který je k dostání kdekoliv na ulici a je obložený nejen hořčicí, ale i čerstvou nebo smaženou cibulkou či remuládou.
Co si přivézt na památku?
Jelikož Islanďané chovají ovce a rádi pletou, nesmíte zapomenout na nějaký pletený výrobek z ovčí vlny, nebo cokoliv ručně vyrobeného. Jako další suvenýry se nabízí přírodní kosmetika z termálních lázní nebo něco dobrého na zub (sušené ryby, lékořice, skyr nebo kořalka brennivín).
Čarokrásná příroda, fascinující ledovce, sopky, gejzíry a vodopády, to je Island. Turisté ho možná nepovažují za zrovna atraktivní destinaci, ale opak je pravdou. Je jiný než ostatní země, ale o to víc zajímavý.