Je jasné, že když máte v plánu někam letět, měli byste svůj zdravotní stav nejprve posoudit sami a podle toho se rozhodnout, zda daný let zvládnete, nebo nikoliv. Pokud je nad vaše síly i cesta na letiště, parkování vozu a pár kroků k terminálu, raději do letadla ani nenastupujte. Pokud cítíte, že let zvládnete, je zde ještě druhá věc, kterou je nutné zohlednit. Tím jsou podmínky konkrétní letecké společnosti. Ty jasně upravují, jaký nemocný člověk může letět, a jaký nemůže. Podívejte se s námi na to, zda v případě nemoci právě vy konkrétně do letadla můžete.
Běžné zdravotní problémy nevadí
Nejprve začněme běžnými zdravotními problémy. Těch může být celá řada. Může se jednat například o diabetes, stejně jako se může jednat třeba i o různé alergie. Ty vás neomezují při jízdě autem, při parkování u terminálu, ani kdykoliv jinde. Pokud některým z daných problémů trpíte, dejte si pozor na to, abyste přímo na palubě letadla měli své léky. Pokud jde o jejich běžnou formu, není v rámci bezpečnostní kontroly sebemenší problém. Pokud jde o jehly, je dobré mít s sebou potvrzení od svého lékaře, a to v souvislosti s tím, jaký lék užíváte a jakým způsobem ho užíváte. Tedy na základě aplikace injekční stříkačkou. Mezi možné zdravotní problémy, které také nemusí vadit, je třeba těhotenství, kdy je možné cestovat do osmého měsíce. Od 34. týdne je však nutné potvrzení lékaře.
Jak je to s infekčními nemocemi?
Podívejme se také na infekční nemoci. Nutno říci, že nelze přesně říci, zda budete nebo nebudete moci cestovat. Dejte si proto pozor na to, o jakou infekční nemoc se jedná a kdy poprvé propukly její příznaky, nebo kdy nemoc ustoupila. Příkladem mohou být klasické virové infekce, kdy je možné cestovat až poté, co skončí riziko nákazy. Pokud jde třeba o zarděnky nebo spalničky, je možné cestovat až po několika dnech, co se nemoc objeví. U příušnic, nebo třeba neštovic je možné cestovat až po určitém intervalu po ustoupení otoků, nebo po výskytu posledního pupínku.
Pokud se jedná o infekční nemoci mnohem nebezpečnější, je nutné počítat s tím, že konkrétní pacient nebude vzat do přepravy. Typickým příkladem mohou být pandemie SARS, nebo vir H1N1. Stejně tak dejte pozor na to, že cestovat v letadle nemůže ani osoba s infekcí dýchacích cest, zápalem plic, nebo tuberkulózou. Zde však s doplněním toho, že může být akceptováno potvrzení lékaře, který se vyjádří ke zdravotnímu stavu a případný let povolí.
Jste po operaci?
Nemusí se nutně jednat o nemoc jako takovou, ale stále zde mluvíme o zdravotním zákroku a je nutné dát si pozor na to, co říkají pravidla letecké společnosti. Jsou zákroky, jako třeba operace rohovky, kdy je možné letět hned druhý den. Pokud jde o odstranění mandlí, nebo operaci srdce, je možné sednout do letadla až po čtrnácti dnech. Různé časové intervaly čekejte i po dalších zákrocích, jako je operace hrudníku a břicha, nebo angioplastika.
U psychických poruch je posouzení individuální
Možných psychických defektů může být u pasažérů tolik, že se bere v potaz hlavně individuální pohled. V některých případech je povinností pouze informovat posádku, u závislostí je nutný úspěšný detoxikační proces a u poruch, které jsou spojeny s nepředvídatelným i agresivním chováním, je let zakázán. Primární roli zde opět hraje lékařské potvrzení, stejně jako případná medikace. Kromě lékaře má na přijetí pasažéra do přepravy, nebo jeho vyloučení vliv také konkrétní letecká společnost a její podmínky. Pokud víte, že na vás nemůže být pohlíženo jako na zdravou osobu, informujte se u konkrétní letecké společnosti – třeba na webu, nebo i na telefonických zákaznických linkách. Budete tak mít stoprocentně jasno v tom, zda můžete na palubu, a za jakých podmínek – viz lékařské potvrzení.