Výprava za polární září a dětmi z Bullerbynu

Švédsko je třetím největším státem Evropské Unie. Hraničí s Norskem, Finskem a Dánskem, se kterým je propojeno tunelem přes průliv Öresund. Pojďte se vydat po stopách vikingů a malebných rybářských domečků.

Kaleidoskop zajímavostí

Velkou část zabírají lesy, na západě státu se nachází Skandinávské hory a obyvatelstvo se usídlilo spíše v jižní části země. Švédsko je rozděleno na tři části – Norrland, do kterého spadá 60% plochy státu, Svealand, kde je k vidění nejvíce švédských jezer (celkově je ve Švédsku jezer asi 90 tisíc a zabírají 7% plochy) a Götaland, kde se nachází vrchoviny Småland a roviny Skåne.

Většinu Švédska ovlivňuje mírné podnebí (velmi častý je déšť), ale 15% plochy se nachází za Severním polárním kruhem. Tam je klima subpolární a projevuje se především dlouhými a velmi studenými zimami a chladnějšími léty. A pokud se na sever vydáte v zimě, máte možnost spatřit jedinečnou polární záři, která vytvoří z potemnělé oblohy nezapomenutelné světelné divadlo.

Ze známých osobností, které pocházejí právě ze Švédska, připomeneme autorku dětských knížek Astrid Lindgrenovou, skupinu ABBA nebo hudební duo Roxette. Kromě Vánoc a Velikonoc se bujaře oslavuje i letní slunovrat (švédsky Midsommar). Zpívá se, tančí, na piknikových dekách se popíjí a ženy si pletou z květin věnce do vlasů.

Divoká zvířata jako medvěd, vlk, rys nebo orel skalní jsou k vidění poměrně vzácně, jsou totiž na seznamu ohrožených druhů. Častěji se můžete setkat s typickým zvířetem pro tuto oblast, s losem. Na své si jistě přijdou i rybáři, vyskytují se tu lososi, pstruzi, ale i tresky nebo sledi.

Navštívit můžete i některý z 28 národních parků, ten nejstarší byl vybudovaný již v roce 1909 jako první v Evropě!

V turistickém hledáčku

Stockholm je hlavní a zároveň největší město Švédska. Díky svým četným ostrovům a ostrůvkům je nazýván „Benátkami severu“, vodní kanály působí romanticky a zklidňují celkový dojem z města.

Nesmíte zapomenout na prohlídku čtvrti Gamla Stan (v překladu Staré město), která je vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější. Zaujmout by Vás mohly romantické úzké uličky nebo královský palác.

Většina turistů zavítá i na ostrov Djurgården, kde naleznete Skansen jakožto světově první muzeum pod širým nebem. Za návštěvu stojí i další z největších měst – Göteborg, které turistům nabízí pestrou směs historie, kultury, zábavy i přírody.

Nejstarší stavbou ve městě je Gamla Älvsborg – pevnost, o kterou bojovali Švédové spolu s Dány. Další zajímavou pevností je Elfsborg – ta sloužila v 17. století jako ochranný štít města a v jejím areálu naleznete jak kostel, tak vězení. Pro fanoušky všech vikingů a námořníků je k dispozici Stadsmuzeum, kde je k vidění i původní vikingská loď.

Maritiman je zase muzeum poněkud netradiční. Jedná se totiž o muzeum plovoucí, kde je vystaveno 19 historických lodních exponátů a dokonce i ponorka dlouhá 69 metrů! A když Vás muzea přestanou bavit, vyrazte za zábavou. Ta pravá na Vás čeká v zábavním parku Liseberg – zde jsou k vidění atrakce tradiční (horská dráha, strašidelný hrad), ale i kuriózní. Můžete se nechat vystřelit z kanónu!

Navštivte ostrov Öland, naleznete zde třeba vesnici s vápencovými hradbami a devíti branami z doby železné nebo rybářské domky – malé červené domky s bílými okenními rámy jsou symbolem Skandinávie.

Unikátem je i Ledový hotel v Jukkasjärvi, který se staví každoročně a teplota uvnitř hotelu se pohybuje okolo pěti stupňů pod nulou.

Bon apetit!

Nejběžnější surovinu jsou ryby, plody moře a zvěřina a nejčastěji podávanou přílohou jsou brambory. Brusinky jsou tradičním ovocem a používají se do koláčů, marmelád, ale i k masovým kuličkám, které patří mezi typická švédská jídla.

Snídaně ve Švédsku je poněkud strohá – skládá se většinou z černé kávy a kukuřičných lupínků nebo müsli s mlékem. Setkat se můžete i s ovesnou kaší nebo jogurtem. Oběd většinou zahrnuje teplé jídlo, salát a zákusek v podobě chleba s máslem. Pokud máte během dne hlad, zaženete ho obloženým sendvičem v některém z místních bister.

Vydat se můžete i do pekárny a ochutnat tak některou místní sladkost, typické je sladké pečivo se skořicí nebo kynuté těsto s krémem.

Švédsko, to není jen obchodní dům IKEA, hokej nebo kuličky z mletého masa. Objevte zajímavou historii a krásnou přírodu této severské země, jistě Vás mile překvapí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *