Stále nevíte, kam vyrazit letos na dovolenou? V dnešním článku jsme si pro Vás připravily pár tipů na krásná místa v Evropě, které určitě stojí za to navštívit. Pojďme se na to tedy společně podívat.

  1. Azorské ostrovy

I když se nejedná o přímo typické Evropské místo – hlavně proto, že se od pevniny Evropy nachází poměrně daleko, určitě stojí za to začít právě Azorskými ostrovy. Azorské ostrovy, zkráceně pouze ‘Azory’, jsou souostroví – konkrétně tedy 9 malých ostrůvků (Corvo, Flores, Pico, Faial, Graciosa, Flores, Sao Jorge, Sao Miguel a Santa Maria), které od roku 1453 náleží Portugalsku.

Nachází se v Atlantském oceánu v oblasti Makronézie. Od Lisabonu je to okolo 1500 kilometrů a přibližně 3900 kilometrů od východního pobřeží Severní Ameriky. Jedná se o tzv. nejvzdálenější region Evropské unie. Azorské ostrovy mají také velmi bohatou historii. Znali je již starověcí Féničané. Souostroví vzniklo díky podmořským sopkám, zemětřesením a lávě, protože se nachází v oblasti, kde se kříží euroasijská, severoamerická a africká tektonická deska.

Dnes v čele ostrova můžeme nalézt sopečný kužel Alto de Pico, který je zároveň nejvyšším vrcholem Portugalska. Tyto původně neobydlené ostrovy sloužily spíše jako tzv. ‘zásobovací zastávka’, pak také jako strategická základna Američanů. Dnes zde nalezneme spíše menší plachetnice, které zde staví při větších plavbách přes oceán.

Co se týče krajiny, není jim zkrátka co vytknout. Města a vesnice vypadají díky sopkám opravdu úchvatně. Černá pórovitá láva je zde dokonce využívána jako hlavní stavební materiál. Téměř v každé obci nalezneme kostel, kapličku, vinice nebo třeba pastvinu. Pastviny jsou od sebe oddělené většinou zídkami z černého kamení nebo živým plotem – ten většinou tvoří modré hortensie, které jsou zároveň jakýmsi symbolem Azorských ostrovů.

  1. Hallstatt – Rakousko

Hallstatt je maličká obec nacházející se v Rakousku. Žije zde pouze něco málo přes 900 obyvatel. Leží i Halštatského jezera a společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou se řadí ke Světovému dědictví UNESCO.

Dá se říct, že celou obec tvoří jedna dlouhá úzká ulice a jedno menší tržiště. Jednotlivé domečky na sebe velmi natěsnané v ne příliš širokém pruhu pobřeží mezi vysokými horami. Některé z nich jsou dokonce postaveny přímo na kůlech zapuštěných v jezeře. Toto všechno, společně s jíž zmíněným krásným Halštatským jezerem dává městu velmi příjemnou kouzelnou atmosféru.

  1. Benátky – Itálie

Benátky jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko. Najdeme na severu Itálie. Hlavní historické jádro Benátek můžeme nalézt na ostrovech v mělké laguně, ty novější části města byly budovány především na rozsáhlém břehu. Ve dnech vysoké vody (‘acqua alta’), které se konají průměrně 54-krát za rok, stoupne zdejší hladina moře až o 90 centimetrů.

Benátky jsou velmi známé také pro bohatý kulturní život. Na západním kraji leží velký přístav společně s letištěm. Když mluvíme o Benátkách, kromě toho, že se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších italských destinací, nalezneme je i na seznamu památek UNESCO. Z kulturních akcí bychom neměli opomenout Biennale di Venezia – prestižní přehlídka současného výtvarného umění, která je pořádána každým lichým rokem. V městě mimo jiné sídlí i benátský patriarcha.

  1. Island

Pro ty, kteří by místo pláže spíše raději něco drsnějšího, můžeme doporučit například Island. I když se jedná o poměrně rozlehlý stát – přece jenom se jedná o druhý největší ostrov Evropy, žije zde jenom něco málo přes 300 tisíc obyvatel. Ve vnitrozemí nalezneme lávová pole, pohoří a ledovce. Klima na Islandu hodně ovlivňuje Golfský proud, který omývá břehy ostrova. Island je také velmi známý díky sopkám, jako jsou například Hekla, Katla či Askja.

Jelikož se Island nachází tak daleko na severu, dochází k tomu, že v některých přístavních městech pod polárním kruhem svítí Slunce jen necelé 3 měsíce v roce. U vysokých fjordů je zase například pořád temno. Na Islandu je na některých místech také velmi zřetelně vidět polární záře, takže určitě stojí za to Island navštívit.

Doufáme, že se Vám článek líbil a alespoň trochu inspiroval pro další výběr dovolené.

Zajímavé tipy na dovolenou v Evropě
5 (100%) 1 vote

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here