6201266-smartline-club-mirador

Na dovolenou jezdí v posledních letech většina Čechů. Zatímco pro někoho je synonymem dokonalé dovolené pobyt u moře, pro jiného to může být zase odpočinek v tuzemsku. Pokud aktuálně přemýšlíte nad tím, jakou variantu zvolit, pojďme se podívat na to, co se více vyplatí.

Záleží na konkrétní destinaci

Samozřejmě aby bylo porovnání objektivní, je důležité myslet na to, o jakou destinaci máme konkrétně zájem. Samozřejmě ty nejdražší, jako jsou SAR, Kanárské ostrovy, nebo destinace exotické, se s tuzemskou dovolenou z hlediska cen rovnat nemohou. Jsou ale i takové, jako třeba Turecko, které nabídne místní ceny nejenom stejné, ale často i nižší než u nás. A to se týká celé řady možností, jaké můžeme nakoupit. Navíc můžeme smlouvat, což cenu ještě více sníží. Mezi to, co se vyplatí nejvíce, jistě spadá:

  • Rychlé občerstvení
  • Suvenýry
  • Oblečení
  • Ruční výrobky

Doprava bývá tou nejdražší položkou

V rámci celého rozpočtu, který máme na dovolenou, tvoří rozhodně podstatnou část doprava. Zvláště u té zahraniční dovolené, pokud se na ni chystáme letadlem. I když letíme s nízkonákladovou společností, stejně je třeba počítat s cenou letenky v řádu tisíců. A to za osobu. Vyrazíme-li po Čechách vlastním autem, můžeme za tisícikorunu přepravit celou rodinu z jednoho konce na druhý. Z tohoto hlediska tuzemská dovolená jasně vychází lépe.

Záleží také na kvalitě ubytování

Často se můžeme setkat i s tím, že na první pohled kvalitní zahraniční dovolená vyjde na pár tisíc za osobu. Vždy je ale dobré všímat si i všeho ostatního, co se konkrétní destinace týká. Cena totiž může být nízká z důvodu nekvalitního ubytování, z důvodu neatraktivní destinace, stejně jako z důvodu neatraktivního termínu – u exotiky třeba období dešťů. Na první pohled sice můžeme být uchváceni cenou, ale ve skutečnosti si dovolenou neužijeme. Oproti tomu dobře zvolená tuzemská destinace nabídne za stejnou cenu lepší komfort i zázemí, což je s pozitivními zážitky přímo spojeno.

Výlety se mohou prodražit

Když už se přece jenom rozhodneme pro dovolenou zahraniční, je dobré myslet i na to, že si budeme chtít užívat. Tedy poznat okolí a zajímavá místa. Nejlepší možností je zvolit různé fakultativní výlety. Ty však jenom málokdy bývají levné a dostupné. Obvykle je třeba počítat s dalšími několika tisícovkami na osobu, což se v rámci rodiny výrazně prodraží. Porovnáme-li s dovolenou tuzemskou, zde stačí sednout do auta či na vlak a vstupné na památky rozhodně rodinný rozpočet nijak nezatíží. A to ať už se jedná o hrady a zámky, rozhledny, nebo úchvatná přírodní místa.

S předstihem, nebo na poslední chvíli

Ceny u obou variant mohou být ovlivněny také tím, kdy si zájezd kupujete a kdy na něho vyrážíte. To platí jak o rezervacích hotelů, penzionů nebo kempů u nás, tak i o rezervacích zahraničních dovolených. Vliv na ceny mají dva pojmy, a to first minute – tedy nákup s předstihem, nebo last minute – tedy nákup na poslední chvíli. V obou případech mohou být ceny sníženy i o několik desítek tisíc. A tak vás v obou případech čeká skutečně levná dovolená, a to jenom proto, že víte, kdy nakoupit. Pokud navíc máte flexibilní pracovní dobu a víte, že vás ze zaměstnání mohou uvolnit téměř kdykoliv, měla by být volba takového zájezdu jasná. A jelikož doba dovolených je tady, máte skutečně z čeho vybírat. Neváhejte a podělte se s námi o vaše zajímavé tipy!

Tuzemská nebo zahraniční dovolená? Co se vyplatí více?
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here