barcelona

Když se řekne Barcelona, řada milovníků architektury zaplesá, neboť toto město je doslova výstavní síní proslulého architekta Antoni Gaudího a jeho současníků. Barcelona je však také univerzitním městem, hlavním městem provincie Katalánie s řadou gotických památek, významným přístavem a po Madridu je druhým největším městem Španělska.

Centru města, ležícího na pobřeží Středozemního moře, vévodí proslulý chrám Sagrada Familia, jehož stavba podle Gaudího velkolepých plánů pokračuje až do dnešních dnů. Z věže této impozantní katedrály, jejíž silueta se stala pro město charakteristickou, je nádherný výhled na celou Barcelonu.

Krásy Barcelony

V okolí chrámu najdeme další Gaudího stavby, např. dům Botaló, dům Milá nebo Palau Guell. Kdo chce propadnout Gaudího šarmu dokonale, nesmí minout Park Guell, což je rozsáhlý park na kopci nad Barcelonou. Gaudí jej původně navrhnul jako zahradní město s mnoha parcelami, nicméně o parcely nebyl valný zájem, a tak nakonec zbyli jen dva kupci – průmyslník Guell a samotný Gaudí. Projekt parku tedy nikdy nebyl realizován v celém rozsahu, přesto však jeho promenády, sloupořadí, domky u hlavního vchodu i barevné mozaiky originální fontány okouzlují své návštěvníky dodnes.

Barcelona se může pyšnit i řadou gotických památek z dob svého největšího rozkvětu, najdete tu nejen zajímavé kostely, ale také zachovalé středověké loděnice. Lákadlem pro turisty je i místní mořské akvárium nebo botanická zahrada na kopci nad městem.

Pro milovníky rušného městského života, nakupování a zábavy je tu bulvár Las Ramblas, dlouhá živá třída lemovaná stánky se vším, co Vás jen napadne. Je to také místo, kde najdete pohromadě spoustu živých soch, předvádějících své umění po celé délce bulváru směřujícímu k moři. V tržnici si tu můžete koupit čerstvou zeleninu, víno a nejrůznější delikatesy.

barcelona-trziste

Barcelona
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here