Většina z vás vůbec Calafat nebude znát, přesto má toto místo své kouzlo. Tento přístav v jihozápadním Rumunsku je říčním přístavem pro přepravu přes Dunaj do sousedního Bulharska. Měl jsem tu čest strávit v Calafatu osm hodin díky přestávce řidičů autobusu, s nímž jsem cestoval do Řecka.

Přístav Calafat

Už jen samotná cesta Rumunskem je zajímavá. Je to země, která za vlády Nicolaea Ceauşesca se stala jednou z nejzaostalejších zemí ve střední a jihovýchodní Evropě. Mnohé silnice nejsou nijak udržované, dopravní značení často chybí je zcela matoucí a běžně se stává, že cesta najednou skončí. Rumunsko má akorát malý kus pobřeží na východě země, kde turistický ruch opět stoupá a úroveň služeb rapidně roste.

Calafat, konečná stanice Rumunska. Vystoupíte-li v Calafatu, dýchne na vás zvláštní atmosféra, jakoby se zde zastavil čas. Je to významný říční přístav, samotné městečko není ničím významné. Největší památkou je místní kostel, podle kterého musel být Calafat dříve bohaté město. Měl jsem tu čest a projít téměř celý Calafat. Jaká je realita? Žebrající děti na ulici, volně pobíhající psi a celkově úplně jiný svět. Opravdu máte pocit, že se tu vůbec nic neděje. V parku pár pobíhajících dětí a psů.

Chcete-li si něco koupit na cestu, můžete zapomenout na jakýkoli luxus. Obchod tu sice je, ale výloha rozbitá a prodavačka nabízí staré pečivo, zeleninu a jinak celkem nic. Ani nikde poblíž přístavu nic není. U blízké čerpací stanici mi bylo oznámeno, že benzin opravdu nemají. Což na čerpací stanici moc nepotěší. Rada na cestu, načerpat co nejdříve, například v Maďarsku. LPG není k sehnání vůbec.

Rumunsko

Přesto všechno na návštěvu Calafatu nezapomenu, je to zajímavý zážitek ocitnout se v takovém místě. Na cestu po Rumunsku tedy kvalitní mapu a trocha odvahy, na celnici se hodí mít bednu „ček bír“ (tedy českého piva), úplatky opravdu fungují. Ale máte pocit, že lidé jsou tu šťastní, svým způsobem. Calafat je jen přístavem, ale jsem rád, že těch osm hodin jsem zde strávil a viděl, že život může být různý. A v Calafatu skončí další den, zapadne slunce a znovu se rozjede ve stejném každodenním rytmu přístavního městečka.

Calafat
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here