20160203140207

V tomto článku se podíváme do Řecka trochu z jiného pohledu než do typických letovisek a známých míst. Naše putování míří na dva kouzelné ostrůvky Paxos a Antipaxos poblíž známého Korfu v Jónském moři. Nejsou to přímo známé destinace, jako pevnina a mnoho velkých ostrovů jako Kréta, Korfu, Thassos, Zakynthos a jiné. Paxos a Antipaxos jsou malé ostrůvky, které rozhodně stojí za návštěvu. Trajekty z Korfu jsou v letní sezoně poměrně časté, mimo léto je to horší. Už tak malé ostrůvky mají však ještě menší. Jsou jimi Plani, Exolitharo či Agios Nikolaos u Paxosu.

Paxos a Antipaxos pro turisty

Co mohou turistům nabídnout? Větší Paxos (20 km2) je ukázkou typického nerušeného řeckého života. Obejít celý ostrov je otázkou pár hodin. Trajektem se dostaneme do hlavního města Gaios, které je také hlavním přístavem (limani) pro trajekty. Dalšími „velkými“ městy jsou Loggos a Lakka. Záměrně v uvozovkách, neboť mají pár set obyvatel. Když připlujeme do Gaiosu, dýchne na nás klid. Ano, toto přístavní městečko je sice rušné, ale zároveň klidné. Rušné tím, že podél přístavu je spousta taveren, hospůdek, stánků a místní muzeum. Procházka po nábřeží je jakýmsi centrem Gaiosu. Dál od něj jsou také útulné taverny a obchůdky. Ale na nábřeží se dá sednout, popíjet třeba frapé a dívat se na lodě.

Večer je zde úchvatný západ slunce. Prostě jak říkají Řekové, siga siga, tedy žádný spěch. Celé městečko projdeme do půl hodiny. Malý místní kostelík, obchůdky a taverny. Dále už vede jen cesta do dalších vesniček a městeček. Jsou zde vesničky, kde žije jen 20 obyvatel. Loggos a Lakka je jen pár kilometrů od Gaiosu. Dostaneme-li se mimo pobřeží do vnitrozemí ostrova, spatříme všude plno olivových hájů, staré památky a hlavně uvidíme typický řecký život, ničím po desítky let nerušený.

Uprostřed olivových hájků je naprostý klid a ve vesničkách ještě potkáte oslí povoz a místní „drbny“ posedávající na židličkách. Tento obrázek je sice v Řecku obvyklý celkově, ale mimo turistická centra právě poznáme ten opravdový život Řeků a máme zde pocit, že se zastavil čas. A uslyšíme v hlavě tklivé melodie řeckých písní…

Zajímavosti z Paxosu a Antipaxosu

Zpátky ale ještě do Gaiosu. Když projdeme městečko, jediná cesta nás dovede ven mimo a pokračuje klikatými zatáčkami dál. Dojdeme na místo, kde je malá taverna s výhledem na moře a kolem nic. A naproti maličký ostrůvek Agios Nikolaos s rozlohou menší než 1 km2. A kousek dál ještě Panagia. Totéž na jihu u Paxosu leží Moggonissi a miniaturní Kalchionissi, který obejdeme za pět minut. Proti nim se zdá Paxos i Antipaxos jako obři, i když jsou to maličké ostrůvky.

Přímo v Gaiosu je skvělá pláž na koupání. Sochu zde má G. Anemogiannis s vyvěšenou řeckou vlajkou.
Opouštíme Paxos a za necelou půlhodinku jsme na ostrově Antipaxos. Vystoupíme a…nic. Doslova. Antipaxos vlastně není obydlený, jsou tu jen rekreační chatky a jediný ruch tvoří rackové a šum moře. Je tu krásně azurová voda a naprostý klid. Celý ostrůvek má jen 5 km2. Pár domků, taverna a jinak jen klid. Jako by byl člověk na tom nejzapomenutějším místě na světě. Ale takových maličkých ostrůvků jsou v Řecku stovky, kde opravdu je jen klid. Antipaxos je jeden z nich.

Krása Řecka

Obr. Antipaxos…

Oba ostrovy stojí za návštěvu, takové vybočení od rušného Korfu a třeba k poznání právě typického ničím nerušeného života, krásně čisté vody a pohody.

Paxos a Antipaxos
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here