rakousko-salzburgLetiště v Salzburgu se snad ani nemůže jmenovat po nikom jiném, než po zdejším nejslavnějším rodákovi – W. A. Mozartovi. Letiště se nachází přibližně 4 kilometry za městem, nechybí samozřejmě sjezd z dálnice A1, která tudy vede.

Salzburgské letiště za rok odbaví více než 1,5 milionu klientů. V zásadě se ale jedná o regionální letiště využívané v převážné míře Rakušany a Němci. Češi, kteří sem jezdí za odpočinkem, zábavou nebo investovali do nemovitostí v Rakousku jsou spíše výjimkou.

Z letiště se do Salzburgu můžete dostat vlastním vozem nebo pravidelnými linkami, které jezdí v přiměřených intervalech.

Salzburg leží na řece Salzach, žije zde na 150 tisíc obyvatel a je hlavním městem spolkové republiky Salzbursko. Dominantou města je bezpochyby Festung Hohensalzbur – jeden z největších hradů v Evropě, který ze své výšky majestátně dohlíží nad životem ve městě.

Historické jádro města je od roku 1996 zapsáno na listinu světového kulturního dědictví UNESCO. Salzburg nabízí pozoruhodný mix různých stavebních a uměleckých slohů napříč staletími. Gotika, baroko, renesance – to vše vytváří neopakovatelný genius loci místa.

salzburgVelkým lákadlem pro návštěvníky je samozřejmě také vše, co je nějak spojeno s životem W. A. Mozarta. Slavný skladatel zde spatřil světlo světa 27. ledna 1756. Prohlédnout si můžete jeho rodný dům, kostel, ve kterém byl pokřtěn nebo můžete zajít do muzea, které je zdejšímu nejslavnějšímu rodákovi cele zasvěceno.

Při návštěvě Salzburgu určitě nesmíte vynechat náměstí Domplatz, kterému dominuje katedrála ze 17. století, která pojme až deset tisíc návštěvníků. Ti sem, jak jinak, velmi často míří za poslechem Mozartových děl. Zapomenout nesmíme ani na zámek Mirabell. Jeho nádherně udržované zahrady doplněné řadou uměleckých děl nijak nenapovídají o pohnuté historii tohoto místa. Zámek byl totiž mnohokrát přestavován a má za sebou i ničivý požár, po kterém se z původní stavby zachoval pouze Mramorový sál se schodištěm.

Salzburg je pulzujícím, typicky rakouským městem plným lidí pyšných na svoje město, stejně jako návštěvníků dychtících po návštěvě zdejších památek, ale i pravidelně pořádaných kulturních akcí a festivalů.

Salzburg
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here