Zavítejte do Norského království

Norsko je osmým největším státem v Evropě a nachází se ve Skandinávii, přičemž mezi jeho sousedy patří Švédsko, Finsko a Rusko. Turisty láká především na svou hornatou krajinu a ledovce, které jsou oblíbeným a hojně navštěvovaným cestovatelským cílem.

Než vyrazíte na cestu

Pro Norsko jsou typické především fjordy, úzké mořské zálivy dlouhé desítky i stovky kilometrů. Jejich vznik je připisován postupování ledovců z ledovcových kotlů do níže položených oblastí.

Norsko je bohaté na srážky a řeky s velkým spádem patří mezi největší bohatství Norů. Je zde jak hustá říční síť, tak i množství a velikost jezer. Unikátem jsou i tisíce ohromujících vodopádů. Podnebí a počasí se odvíjí podle místa, kde se právě nacházíte.

Na pobřeží panují mírné zimy, chladnější léta, ale i četné srážky (v proslulém Bergenu prší až 300 dní v roce!). Na východě zažijete větší zimy s vydatným sněžením a na jihu se naopak i opálíte.

Norsko je vyhlášeným rybářským rájem a můžete se sem vydat prakticky kdykoliv během roku, přičemž jednou z nejoblíbenějších rybářských oblastí jsou Lofoty. Třeba tresky zabírají nejvíc v zimě a makrely zase v létě, s prázdnou však neodjedete.

Nenechte si ujít

Navštivte některý z 37 národních parků, které jsou zde k navštívení. Za zmínku stojí Jotunheimen, kde se nachází i nejvyšší hora Norska – Galdhøpiggen s výškou 2469 metrů nad mořem. Název parku je odvozený ze staronorské mytologie, která zdejší krajinu považuje za domov Trollů – Jotunů. V parku mimo hory a skaliska spatříte i nádherná smaragdová jezera, desítky ledovců nebo vodopády. A pokud máte chuť i na něco jiného než jsou krásy přírody, zavítejte do vesnice Lom, kde můžete navštívit typický norský dřevěný kostel z 12. století.

Oslu – hlavním městě Norska žije asi půl milionu obyvatel, ale rozlohou je podobné Praze. Za návštěvu stojí jistě světově nejstarší muzeum lyží, muzeum Nobelovy ceny nebo Ibsenovo muzeum. To se skládá ze dvou částí – v první můžete obdivovat jeho díla a tvorbu, ve druhé potom nakouknete do soukromí jeho bytu. V Národní galerii můžete obdivovat sbírky klasických norských autorů převážně z 19. a 20. století, ale najdete zde i některá Piccasova nebo Monetova díla. Příjemným překvapením je volné vstupné. Zajímavostí je jistě i Muzeum Edvarda Muncha, kde se expozice pravidelně obměňují a určitě stojí za navštívení.

Bergenu určitě zavítejte do Bryggenu, přístaviště hanzovních domů z počátku 18. století, které je celé postavené ze dřeva a svou unikátností si již v roce 1979 vysloužilo místo na Seznamu světového dědictví UNESCO. V přístavu můžete navštívit oblíbený rybí trh, kde koupíte nejrůznější druhy čerstvých ryb skvělé kvality.

Město Lillehammer proslavily hlavně zejména zimní Olympijské hry v roce 1994, ale k návštěvě láká i spousta jiných zajímavostí. Za zmínku určitě stojí centrum města s hlavní ulicí Storgata, kde se můžete kochat malými dřevěnými domečky z 19. století. V nich se v současné době vyskytují obchůdky a kavárny, to jim však neubírá na roztomilosti.

Navštivte i jeden z největších evropských skanzenů – Maihaugen – který pochází z konce  19. století a nachází se zde téměř 200 historických budov.

Ochutnejte norskou gastronomii

V Norsku si pochutnáte zejména na tradičních a prověřených starých receptech. Používá se hlavně jehněčí (jehněčí pečeně), sobí (s houbami a omáčkou) nebo losí maso (s cibulí a jalovcem) a připravuje se zejména vařením nebo pečením. Nesmí chybět ani četné zastoupení ryb v jídelníčku. Nejčastěji se připravuje losos, treska nebo pstruh. Narazit však můžete i na velrybí steak a rybáři ze severu konzumují i tuleně.

Jako příloha k jídlu se standardně volí brambory nebo kořenová zelenina a ze sladkostí vedou vafle s džemem a smetanou.

Oběd se v Norku často odbude jen obloženým sendvičem nebo salátem, hlavním pokrmem je totiž večeře. Ta je pro Nory dokonce tak důležitá, že si ji během večera (kolem 22. hodiny) zopakují a dopřejí si třeba chleba s uzeným lososem nebo typickým hnědým sýrem Brunost.

Vypravte se do země s panenskou přírodou, horskými skalisky, ledovci i vodopády, nekonečnými horskými pláněmi i pohostinnými obyvateli. Má rozhodně co nabídnout a budete snít o její další návštěvě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *