amsterdam-panorama

Varování pro cyklisty-nováčky při návštěvě Amsterdamu: dobře si pamatujte, kam jste zaparkovali své kolo. V té záplavě kol všeho druhu by se Vám totiž lehce mohlo stát, že to své mezi nimi už nikdy nenajdete. Jsou totiž VŠUDE. Ekologičtí aktivisté v Amsterdamu nemohou jinak než se radovat, neboť chvílemi máte opravdu pocit, že je tu nějak více kol než aut, možná že i více kol nežli lidí….

Ale Amsterdam, to samozřejmě nejsou jen kola. Město je turisty vyhledávané pro svou přívětivou atmosféru. Spletitá soustava kanálů a stovky člunů a hausbótů, z nichž některé jsou velmi nápadité a stylové, desítky klenutých mostů, jejichž zábradlí lemují zaparkovaná kola všech možných typů a značek, různorodé domky naklánějící se k sobě i od sebe, tramvaje s budkou pro kontrolora, kde si musíte lístek označit nejen při nástupu, ale i když z tramvaje vystupujete – to vše tvoří nezapomenutelnou atmosféru města.

Amsterdam – ráj muzeí

amsterdam-tulipanyK nejvýznamnějším památkám patří Královský palác, mohutná stavba na náměstí Dam, jež je jedním z nejstarších míst v Amsterdamu, dále pak Nieuwe Kerk a řada historických domů. Nutno zmínit, že Amsterdam je rájem pro milovníky muzeí. Kromě velkých klasických muzeí jako je Rijksmuseum nebo Van Goghovo muzeum stojí za návštěvu muzeum moderního umění Stedelijk nebo dům Anny Frankové. Pokud máte rádi kuriózní expozice, můžete se vypravit do muzea hašiše, muzea hausbótů, nebo si prohlédnout kostel, který byl tajně zbudován přímo na půdě jednoho z amsterdamských domů. Máte-li rádi vědu a techniku, vyhraďte si alespoň pár hodin pro návštěvu místního technického muzea, jehož tři patra jsou plná interaktivních pokusů s návodem v holandštině a angličtině. Můžete si tu vyzkoušet sami sebe schovat do obří bubliny, otestovat rychlost svého mozku nebo si postavit vlastní kus DNA. A budete-li po dlouhém dni ve městě unaveni, ideálním místem pro odpočinek nedaleko centra je známý park Vondelpark.

Amsterdam je turisty rovněž vyhledáván pro svůj tolerantní přístup ke všemu, co je lidské. Nikdo se zde nebude pohoršovat, vydáte-li se s přáteli posedět do coffee shopu, obhlédnete výlohy proslulých místních sexshopů, navštívíte nejstarší gay bar (který tu vznikl už ve třicátých letech 20. století!) nebo večer vyrazíte do hříšných uliček pověstné amsterdamské čtvrti Red-Light District.

amsterdam-reka-a-lod

Amsterdam
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here