Země Andersenových pohádek

Dánsko je nejmenším severským státem a jediným jeho pevninským sousedem je Německo na jihu. Blízko má však i k Polsku, Švédsku a Norsku. Navštivte zemi plnou kopců, chaloupek, větrných mlýnů, ale i světově známého piva Carlsberg!

Stručně o Dánsku

Povrch země je nezvykle rovinný a nížinatý, nejvyšší body Norska (Møllehøj a Yding Skovhøj) dosahují výšky jen 171 metrů nad mořem! Dánské klima je oceánské, což se vyznačuje chladnými léty a mírnými, ale deštivými zimami. Často fouká vítr nebo se objevují mlhy.

Plocha země je poměrně málo zalesněná, lesy zabírají jen 11% území, i když před sto lety se lesy vyskytovaly ještě méně, pouze na 4% plochy! Snad nejznámější kulturní postavou je Hans Christian Andersen, světově proslulý spisovatel, mezi jehož díla patří nejen pohádky. Z těch nejznámějších jde například o Princeznu na hrášku, Ošklivé káčátko nebo Malou mořskou vílu. A krom pohádek z Dánska pochází i světově oblíbená stavebnice Lego, která se začala vyrábět už v roce 1949.

Dánsko je zemí s vysokou životní úrovní, minimální mzda je zde nejvyšší na světě a nezaměstnanost naopak nízká, i když je podpora při hledání práce velmi příznivá. Navíc je to země velmi bezpečná a obyvatelé velice přívětiví.

Neváhejte navštívit

Zajímavostí je určitě most přes průliv Velký Belt, který se nachází mezi městy Korsør a Nyborg a spojuje dva největší dánské ostrovy Sjaelland a Fyn. Most byl dokončen v roce 1998 a v současnosti se jedná o nejvyšší most Dánska a třetí nejdelší visutý most na světě (hned po Japonsku a Číně).

Za zmínku jistě stojí i zábavní park Tivoli, který se nachází v hlavním městě Dánska – Kodani. Založen a zároveň otevřen byl již v roce 1843 a je druhým nejstarším zábavním parkem na světě. Těší se velké oblibě a hojné návštěvnosti, ročně do parku zavítá na čtyři miliony lidí.

Mezi oblíbené atrakce patří nejstarší dřevěná horská dráha na světě, pocházející z roku 1941, ale i dráha nová, moderní, na které se vozíky pohybují rychlostí až 77 km/hod nebo řetízkový kolotoč vysoký 80 metrů.

Unikátem je i ostrov Mon („Dívka“), který je proslulý zejména bílými křídovými útesy vysokými až sto metrů a starými několik tisíc let. Tato oblast je nazývána Mons Klint. Na ostrově můžete i zavítat do zámku Liselund, který byl postaven v druhé polovině           19. století ve stylu romantismu. V současné době slouží jako hotel a restaurace, zámecký park však rozhodně stojí za navštívení.

Hrad Kronborg je proslulý hlavně díky divadelní hře Hamlet od Williama Shakespeara, který sem umístil její děj. Při prohlídce hradu si můžete povšimnout malovaných kazetových stropů, gobelínů z 16. století, navštívit však můžete i hradní kasematy nebo muzeum mořeplavby.

Jezte a pijte jako Dán!

Dánové si jídlo užívají, jedí v klidu a většinou hodně. Nejčastěji konzumují samozřejmě ryby, ale i hovězí, kuřecí a vepřové maso. Překvapením pro mnohé jistě je, že jsou na prvním místě evropského žebříčku v chovu prasat!

Snídaně je velmi podobná té naší. Podává se většinou slané nebo sladké pečivo spolu s kávou nebo čajem. Ochutnejte třeba tradiční skořicové koláče nebo pečivo z listového těsta s pudinkem a ovocem.

Oběd je hlavním jídlem dne. Často se podává teple upravený, ale typický je ve formě studené kuchyně. Nejběžnější je Smorrebrod – v překladu sice znamená „chleba s máslem“, ale takhle strohý rozhodně není. Jde o jakýsi sendvič obohacený o lososí nebo krabí maso, paštiku či rostbíf a zeleninu.

Večeře je zpravidla teplá a podává se maso nebo kuličky z mletého masa s tradiční hnědou omáčkou, ryby nebo zelenina.

Pokud Vás během dne zastihne hlad, určitě navštivte některý z malých stánků na ulici s bohatou nabídkou hot dogů. Ta se pohybuje okolo dvaceti druhů a jako přílohu dostanete i majonézu nebo hořčici a cibuli.

Dánsko je země bohatá na kulturu, historii a především jedinečnou přírodu, nenechte si proto ujít příležitost sem zavítat.

Hodnocení článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *