I v letošním roce čeští turisté vyrazí především do Chorvatska

Chorvatsko lemované Jadranským mořem patří mezi nejvíce navštěvované země během letního období. Atraktivnost malebného Chorvatska má na svědomí výborná dostupnost automobilem a přijatelné ceny služeb. Pakliže nechcete každoročně zakotvit ve stejném městě, v následujících řádcích vám představíme jednotlivé části tohoto evropského státu rozprostírajícího se na pomezí střední a jižní Evropy.

Chorvatsko se rozděluje na šest oblastí – Chorvatské vnitrozemí, Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie a Jižní Dalmácie.

Historická a moderní Istrie

Téměř na dosah ruky je Istrijský poloostrov nacházející se na severu. Ukrývá desítky letovisek a vesniček, které přivítají mladé teenagery prahnoucí po bohatém nočním životě i starší generaci upřednostňující klid a odpočinek. Velké popularitě se těší města Pula, Poreč, Rovinj a Umag. A právě město Pula se představuje jako město mnoha tváří. Na jedné straně stojí architektonické skvosty a historické uličky, na druhé straně diskotéky, bary a kluby.

Pevninský Kvarner

Pozvolna na Istrijský poloostrov navazuje pevninská část zvaná Kvarner, jíž náleží skupiny ostrovů. Pobřeží zdobí přístavní město Rijeka. Přírodní bohatství uchovává Národní park Plitvická jezera, kde si vychutnáte ojedinělou jezerní scenérii. Z přilehlých ostrovů za zmínku stojí Krk, Rab a Pag.

Severní Dalmácie

A pokud máte výše zmíněné končiny prozkoumané křížem krážem, v letošním roce se posuňte o něco níže. Stále častěji se pořádají zájezdy do Chorvatska spíše do Severní Dalmácie, která vyniká městy Karlobag a Primošten. Turistickým cílem jsou také historický Zadar a zemědělsky založený Primošten.

Střední Dalmácie

Čeští turisté se zamilovali do Makarské riviéry, která je hlavní dominantou Střední Dalmácie. A nesmíme opomenout ani druhé největší město Chorvatska – Split. Pod městem se nachází staré klenby a chodby. A pokud pojedete 26 kilometrů jihozápadně, narazíte na pirátské útočiště Omiš s rozlehlou písečnou pláží.

Jižní Dalmácie

Zajímavá dovolená v Chorvatsku se může odehrát také v Jižní Dalmácii, jejímž srdcem je historický Dubrovník. Rozprostírá se na úpatí vápencového pohoří a vyznačuje se ojedinělou okolní subtropickou vegetací. Chloubou jsou tamní historické stavby.

Chorvatsko je země, která má stále co nabídnout. Na své si přijde skutečně každý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *