Dubrovník – to je nefalšované centrum cestovního ruchu jižní Dalmácie. Přístavní město s bohatou historií se okouzlilo smetánku z celého světa stejně jako běžné turisty. Dubrovník je dnes na Jadranu podobně prestižní a dalo by se říci i módní destinací jako je Saint-Tropez na Azurovém pobřeží.

dubrovnikDo Dubrovníku se můžete vydat po silnici, po moři nebo letecky. Železnice, která v Chorvatsku spojuje všechna velká města, do Dubrovníku nevede. Na mezinárodní letiště v Dubrovníku (nachází se v obci Čilipi jihovýchodním směrem od Dubrovníku) létá celá řada aerolinek. Přímé spojení z České republiky ale není pravidlem a je proto potřeba se informovat u vašeho prodejce letenek.

Leteckému spojení dávají přednost zejména ti, kteří sem cestují častěji. Vedle turistů a obchodníků to jsou zejména lidé, kteří jsou vlastníky nemovitosti v Chorvatsku. Většina ostatních volí přeci jen stále nejobvyklejší cestu autem.

Dubrovník, který má asi 50 tisíc obyvatel, patří k nejcennějším památkovým oblastem jihovýchodní Evropy. Ne náhodou bylo město v roce 1979 zařazeno do seznamu celosvětového kulturního dědictví UNESCO.

Proslulé jsou zejména dubrovnické hradby, tvořící spolu s obrannými věžemi a dalšími stavbami součást opevnění města. Po dubrovnických hradbách si můžete udělat procházku kolem celého centra historického Dubrovníku.

Dubrovník láká návštěvníky na bohatou nabídku nejrůznějšího vyžití. Od kulturního – navštívit můžete muzea, galerie, působí zde stálý divadelní soubor i symfonický orchestr, přes bohatou nabídku sportovních aktivit až po společenské.

A protože jsme na Jadranu, musíme zmínit také koupání. Těch Dubrovník a jeho nejbližší okolí nabízí nespočet. Na jihovýchodní straně města, nedaleko městské brány Ploče, se nachází koupaliště Banje charakteristické oblázkovou pláží. Vedle příjemného osvěžení v moři se odtud skýtá úchvatný pohled na starý Dubrovník. Pláže s typicky jadranským hrubým pískem naleznete na koupališti na poloostrově Lapad. Řada turistů si oblíbila také pláž Sveti Jakov

dubrovnik-2Dubrovník má řadu možností pěkného koupání. V blízkosti brány Ploče (na jihovýchodní straně města) je městské, pěkně upravené koupaliště Banje – hrubý písek a drobnější oblázky. V sezóně bývá dosti plné. Jeho předností je krásný výhled na staré město. Tímto směrem, tedy východně od starého města je kromě pláží u luxusních hotelů ještě atraktivní pláž Sveti Jakov (v blízkosti kláštera Sveti Jakov od Višnjice), která je populární hlavně mezi místními. Leží přímo proti ostrůvku Lokrum vzdáleného asi 600 metrů od pobřeží. Vysokou kvalitou se chlubí také u zdejších hotelů.

 

Dubrovník
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here