By: VnGrijl

Chcete se podívat do dvou zemí Blízkého východu? Rádi byste poznali antickou kulturu, biblické a islámské památky? Projděte si místa dávných biblických příběhů a také místa, kde se konaly křižácké války.

První zemí Blízkého východu je Jordánsko a druhou je potom Izrael. Pokud se sem vydáte, tak určitě navštivte biblický Jeruzalém s nesčetnými památkami. Zde je velké množství památek a odehrávaly se zde příběhy Starého a Nového zákona.

K nejkrásnějším městům Blízkého východu patří Ammán, zmínku o něm najdete už v Bibli. Ammán je hlavní město Jordánska, prohlédnout je možno si starověkou část, kde je ammánská citadela a to na kopci nad městem, pro 6 000 diváků je zde římské divadlo, které bylo vystavené již ve 2. století. K vidění je zde také Archeologické muzeum a také nový Ammán v moderní upravené podobě.

Nedaleko odtud je zachovalé řecko-římské městečko Jerash, které je označené za perlu Jordánska. Jerash se rozkládá na svazích Gilead. Oválné náměstí  zvané Agora, je nejvýstavnějším sídlem blízkého východu. Najdete tu také tři amfiteátry, římské lázně, Hippodrom, chrám boha Dia, chrám bohyně Artemis a také nádvoří s majestátní branou, je tu také Cardo s obchody, kde si můžete koupit hedvábí, šperky a koření.

Na vrcholu Jabal Auf se nachází jeden z nejvýznamnějších křižáckých hradů v poušti a je to hrad Ajlun. Tato pevnost byla postavena v roce 1184-1185. Jde o pevnost islámskou, která měla sloužit jako obrana proti vojenským nájezdům křižáků, hrad střežil důležitou část Jordánska, železné doly, které se nacházely ve městě Ajlun a obchodní cesty mezi Jordánskem a Sýrií.

V Izraeli se máte možnost podívat do nejstaršího města na světě Jericha, které je staré více jak 9 000 let. Zde je oáza, která je zavodňovaná systémem, obklopená je palmami, datlovníky a banánovníky. Nad městem můžete vidět Horu Pokušení. Qumran je největší naleziště svítků s texty Starého zákona. Mrtvé moře je nejníže odkryté místo světa a jde o unikátní slané jezero, kde je velmi vysoká koncentrace minerálů. Jež mají léčebné účinky, proto je koupání  v mrtvém moři přínosem.

Země Blízkého východu
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here