Terasa domu Seredipity na Srí Lance
Terasa domu Seredipity na Srí Lance
Terasa domu Seredipity na Srí Lance
Terasa domu Seredipity na Srí Lance

Toto je první díl (předtím je ještě nultý popisující cestu) ze seriálu o rodinné dovolené na Srí Lance. Tu jsme si užili od 27.11.2015 do 19.12.2015 i s malými dětmi a díky těmto zkušenostem už se nebudeme exotické dovolené s dětmi bát. Pokud vás také Srí Lanka láká a chcete se inspirovat tím co jsme prožili, přečtěte si zápisník z této cesty.

Přistání na Srí Lance

Přistáli jsme asi o hodinu později než bylo v plánu, hlavně kvůli prodlevě v Dubaji. Ale byli jsme rádi, že jsme přípoj stihli. V hale letiště čekalo mnoho taxikářů s cedulkami a mezi nimi i ten náš. Poradil nám kde vyměnit peníze, přímo v hale letiště je několik stánků, nejsem si úplně jistý, zda se dá smlouvat, ale cenově se nabídky vůbec nelišily. 140 rupií za 1 dolar. Na 21 dní jsme si vyměnili něco přes 150 000 srílanských rupií (pro šestičlennou rodinu), uvidíme, jak to bude stačit (pozn. a doplnění: nestačilo, přikoupili jsme ještě asi 20 000 rupií).

Vyšli jsme z letištní haly a přepadl nás pocit, jako bychom byli ve skleníku. Vlhko, vedro a těžko se dýchalo (po pár dnech si na to člověk trochu zvykne, ale stejně na tohle je u nás tedy lépe). Vyjeli jsme směr jihovýchod, napojili se na dálnici a asi po hodině zastavili u obchodu s potravinami. Cenově jsme si Srí Lanku představovali levnější, už nevím kdo nadhodil, že cena jídla bude zanedbatelná. Tak to tedy určitě není, je tu o něco dráže než u nás. Dobré srovnání dává třeba Coca-Cola, která stojí 200 rupií za 2 litry, tedy asi 40 Kč. Mléko podobně. Dají se tu sehnat známé mezinárodní značky, ale kvůli náročnější přepravě vycházejí prostě dráže. Nakoupili jsme hlavně velká balení vody, s tou jsme měli na Mallorce problémy a nosit by se nám nechtěla, takže jsme vzali 12 velkých 5 litrových balení a to by mohlo na celou dovolenou vydržet. Stály myslím něco jako 500 Kč dohromady.

Poté jsme již jeli přímo na místo našeho ubytování. Cestou jsme obdivovali krajinu a přírodu, hlavně palmy a opravdu velmi bohatou vegetaci.

Džungle na Srí Lance
Džungle na Srí Lance

Cenu za taxi jsme měli domluvenou na 80 dolarů, což je za 2+ hodiny a přepravu 6 osob slušné. Hostitel už na nás čekal, vřele nás přivítal spolu s house boyem a pomohli nám se zavazadly. Padl dotaz, zda si dáme snídani, což jsme neodmítli a mezitím co jsme odpočívali, připravili nám míchaná vajíčka, párečky, kafe a čaj, talíř s různými kousky ovoce a jako desert jogurt s medem. Snědli jsme jen malou část, bylo toho opravdu dost.

Ubytování na Srí Lance – Serendipity House – Maharamba Road

Poté přišla na řadu prohlídka ubytování. Před cestou jsme procházeli desítky nabídek přes AirBnb, které ostatně doporučuji, pokud jedete na delší dobu, protože třeba v porovnání s Booking.com vychází často mnohem lépe. Vybrali jsme si domek 3+1, trochu dále od pláže, asi 10 minut jízdy tuktukem od Galle, zato v dá se říci nedotčené krajině, skoro bych řekl v džungli. Dům nás uchvátil hlavně kvůli nádherné terase, na kterou budeme ještě dlouho vzpomínat.

Zde si můžete přečíst více o Airbnb.

Máme tu jednu místnost s dvojpostelí, spojenou s koupelnou, potom další místnost s dvojpostelí, zase koupelna a k tomu ještě pokoj s obyčejnou postelí. Dále obývák spojený s kuchyní, čili taková 3+1, ale dvě koupelny, které při větším počtu dětí přijdou vhod.

Všechny postele mají moskytiéry a v každém pokoji (jak jsme zjistili později) je i prodlužovačka s adaptéry, takže lze pohodlně zapojit naše elektrická zařízení. Jinak jsme byli vybaveni i adaptéry z ČR, dají se pořídit třeba v Datartu kolem 600 Kč. Na domu je zvláštní, že se nedá zcela zabednit. V každém pokoji je část okna, která má jakoby zkosené dřevěné žaluzie – průduchy. Zřejmě kvůli velké vlhkosti a díky otevřenosti je dům suchý, nikde plíseň.

Na domu se nám také líbí kombinace moderních spotřebičů (lednička, sporák, televize) a anticky působícího nábytku. Pračka zde není, ale na Airbnb byla avizovaná a funguje to tak, že co chceme, to házíme do koše na prádlo a o to se postará house boy. Ten také každý den stele postele, umývá nádobí, prostě tak nějak vše kolem domácnosti a domu a je to skvělý pomocník, kluk kolem 16-17 let, tichý a skromný. Prostě jako typičtí teenageři v ČR. 🙂

Aktualizace: V roce 2016 se u domu udělal i bazén, takže můžeme jen tiše závidět těm, kteří navštíví toto místo po nás. Odkaz na dům na Airbnb: https://www.airbnb.cz/rooms/4688462

a3c9e555-3b83-42a8-841c-6bdfc70d98bca1b60103-ed40-42dc-bcfb-94945d6e30c6Pokud na Airbnb nejste, uděláte nám radost, když se nejprve registrujete přes náš odkaz, získáte tak vy i my asi 600 Kč na první ubytování.

Galerie domu Serendipity, asi 15 minut tuktukem od pláže Unawatuna

Byli jsme dost grogy, ale stejně nám to nedalo a museli jsme co nejdříve na pláž, takže jak jsme se ubytovali, domluvili jsme si tuktuk a vydali se na tu nejbližší. Tam jsme se smočili a my dospělí na střídačku i na pár minut prospali. Překvapila nás síla vln, které jsme podcenili a když přišly silnější, dosáhly až k dece a batohům. Náhodou v nich nebyla fotovýstroj, ale koupání nám takto stačilo a jeli jsme domů. Pro tento den už bylo zážitků příliš a tak jsme šli brzy spát.

První koupání na Srí Lance
První koupání na Srí Lance

Uložit

Srí Lanka – 1. den, 28. 11. 2015 – Colombo, Seredipity House a první koupání
5 (100%) 5 votesSdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here