Dovolená v Rusku, aneb vše není tak, jak se říká

Nekonečná země, která zabírá celou jednu devítinu povrchu souše naší planety, to a mnohem více je Rusko. Obrovská rozloha země, která pokrývá oblasti s prakticky jakýmkoliv myslitelným prostředím a podnebím, rozmanitost kultur a národů, které v ní žijí i dlouhá, bohatá a často turbulentní historie jsou zárukou toho, že zajímavou a podnětnou dovolenou zde může strávit každý (každý, kdo má zřízené vízum bez kterého nelze vstoupit na půdu Ruské federace), ať již preferuje poznávání přírodních krás, kultury či historie, sportovní vyžití nebo zaslouženou relaxaci. Současně však o Rusku, které není typickou dovolenkovou destinací, panuje celá řada mýtů a polopravd. Jejich ujasnění pak může zájemcům o pobyt v Rusku usnadnit rozhodování o nákupu zájezdu. 

Mýty o Rusku

Jednou z nejrozšířenějších legend o Rusku je ta, že do této země prakticky nikdo necestuje. Ve skutečnosti je tomu ale přesně naopak a do země míří mnoho turistů z Evropy, Ameriky i Asie (a to nehledě na nutnost turistického víza). Ať již se jedná exotický ruský dálný východ nebo kulturní a historické památky Petrohradu nebo Moskvy v evropské části Ruska, zájem turistů a cestovatelů o tyto destinace značný a nikterak neupadá, spíše naopak.

Speciální kategorii tvoří legendy o ruské oblibě ve vodce. Pravda je taková, že zejména mladší a střední generace jsou již natolik pozápadněné, že preferují zdravější životní styl a rozhodně neholdují alkoholu v takové míře, jakou jim přisuzuje nepoučené obecné povědomí. Negativní jevy spojené s opilstvím lze očekávat především na nádražích a podobných místech, v čemž se však Rusko příliš neliší od našich končin.

Zcela neplatí ani tvrzení, že bez ruštiny se v Rusku cestovatel neobejde. Opět záleží na konkrétní destinaci. V těch turistických jako je Moskva, Petrohrad nebo třeba Soči vládne většina lidí angličtinou, a i nejrůznější popisky a nápisy jsou zde vyvedeny dvojjazyčně.

Rusko a jeho rozmanitost

Rozmanitost Ruska, jeho krajiny, přírody i kultury, je ohromná. Jen těžko tak lze při charakterizování Ruska zobecňovat. Navštivte Bajkal – nejstarší a nejhlubší jezero na světě – a získáte zážitky zcela jiného typu než při několikadenní cestě po slavné transsibiřské magistrále. Stejně tak budou treky na trasách v pohoří Kavkaz jiné, než relaxační pobyt v lázeňském letovisku Soči. Nebo se do Soči vydáte na závod Formule 1? Dřevěná architektura Karélie je krásná jinak, než petrohradská ermitáž, obě místa vám však vezmou dech. Ať již se rozhodnete pro kteroukoliv destinaci, odvezete si zážitky, které ve vás zůstanou velmi, velmi dlouho.

Rusko má ve své rozmanitosti jistě svá specifika, rozhodně ale není turistům nepřátelskou zemí a jednoznačně se vyplatí jej navštívit!

Dovolená v Rusku, aneb vše není tak, jak se říká
5 (100%) 3 votes

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *