Ať už vyjdete do jakékoliv země, vždy budete cizincem. Právě proto je důležité, abyste si o dané zemi zjistili co nejvíce, abyste byli opravdu připravení téměř na každou situaci. Základem je jazyk, doprava a jídlo. Jak je to vlastně se Zanzibarem?

Nerozumím ani slovo

Když přijedete do Zanzibaru a uslyšíte mezi sebou vyprávět dva domorodce, tak vám bude do pláče, protože jim rozhodně rozumět nebudete, protože jejich svahilština je opravdu zajímavý, ale složitý jazyk. Je velice nepříjemné, když jste tak daleko od domova a nikomu vedle sebe nerozumíte, protože najednou zjistíte, že se neumíte zeptat ani na cestu ani na vhodnou restauraci, prostě na nic. Avšak nezoufejte, díky bohatému cestovnímu ruchu byli i zdejší obyvatelé donuceni k angličtině, aby se mohli s turisty dorozumět. Pravdou je, že nemusíte být ani perfektní angličtinář, protože s úrovní tohoto jazyku zde nejsou příliš vysoko, ale podstatné je, že se o to snaží.

Jak z letiště do hotelu?

Hned jak vystoupíte na letišti, vás bude zajímat, jak se dostanete do svého hotelu a jak se později budete moci pohybovat po tomto krásném ostrově, abyste odhalili veškeré jeho taje. Doprava po Zanzibaru je zajímavá. Můžete využít několik způsobů.

Hned první je výborný, pokud se chcete seznámit se zdejšími obyvateli, protože když využijete nákladní vůz s lavicemi, který při trošce fantazie může připomínat autobus, tak zde potkáte zejména obyvatele, protože turisté dávají přednost taxíkům. Jednak protože tento způsob je levný a pohodlný zároveň. Navíc zdejší taxikáři znají místa, která by vás mohla zajímat.

Často se také využívá toho, že si stopnete taxík někoho jiného, kdo jede stejným směrem. Jednak tak nebudete na cestování sami, ale také znovu ušetříte.

Co si máme dát dobrého?

Jídlo v Zanzibaru je velice různorodé, protože se zde střetává mnoho kuchyní. Samozřejmě, že jako všechny ostrovy i zde je oblíbený rybolov, takže můžete ochutnat specialitu v podobě mořských plodů či nějaké rybě. Avšak pokud chcete ochutnat něco, co je pro nás netradiční, tak byste neměli pohrdnout řasami.

Samozřejmě, že jejich jídla jsou exotická díky surovinám, které mají k dispozici, jako jsou citrusové plody, mango, kokosy a mnohé další. Takovou místní specialitou můžeme označit „chutney“ což je směs ovoce a octu, která je různě doplněna kořením a většinou je pouze přílohou k masu.

Čím to všechno zaplatím?

Další důležitou věcí je měna, protože než pojedete na dovolenou do Zanzibaru, měli byste si vyměnit nějaké peníze, abyste měli čím platit. Oficiální měnou je tanzanský šilink. Avšak s tím se špatně operuje, když si vyměníte málo anebo jich máte hodně a pak doma nevíte co s tím.

Proto je lepší vyměnit si dolary, které jsou zde rovnocennou měnou, což znamená, že je přijmou veškeré hotely, lodě, taxíky a podobně. Pravdou je, že se musíte penězi opravdu vybavit a raději si vezměte i něco do rezervy, protože zde na bankomat natrefíte jen úplnou náhodou a platba kartami je také výjimkou v hotelech.

Když někam jedete, musíte znát danou zemi, abyste byli připravení. Zjistěte si, jak se dostanete do hotelu, čím zaplatíte taxi anebo jestli si máte z domova sbalit nějaké plechovky.

Jsem cizinec v Zanzibaru
Hodnocení článku

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here