Plán je jasný, konečně vyrazit na Nový Zéland. Před samotnou cestou vás čeká ale pár důležitých rozhodnutí, která určí celkový nádech vaší cesty. Důležité je zamyslet se především nad tím, kdy a na jak dlouho chcete cestovat.
Nejste-li nijak časově omezeni, pak vás mohou limitovat pouze zvolená víza či vyhrazené finance. Dále samozřejmě záleží na tom, jestli si hodláte na Novém Zélandu pouze užívat a cestovat, nebo je vaším cílem také pracovat. Od toho se pak odvíjí volba víz. Zvolíte-li turistická víza na Nový Zéland, o která plánujete žádat na prvním letišti Nového Zélandu, pak máte na vaši cestu maximálně 3 měsíce. Láká-li vás delší cesta za turistickým či sportovním účelem, při které nemáte v plánu pracovat, pak můžete zažádat online o Visitor víza, která vám zaručí pobyt až na 9 měsíců. Pakliže byste chtěli na Novém Zélandu také vydělávat, pak je nutné zažádat o Working Holiday víza či Work víza. Při jejich udělení se vám nabízí unikátní příležitost práce a pobytu v zemi minimálně na jeden rok. Pro každou z těchto variant je nově od 1.října 2019 také nutné zaplatit před odletem cestovatelskou taxu, díky které vám bude uděleno potvrzení ETA, které vás opravňuje ke vstupu do země.
Ať už ale letíte na Nový Zéland na dovolenou nebo na roční cestu, určitě budete pátrat po nejvýhodnější ceně letenky. Jak na to?
Kdy kupovat letenku
Cena letenky na Nový Zéland se bude jednoznačně odvíjet od data odletu při zakoupení. Čím dříve před odletem pořídíte, tím levněji máte šanci letět. Nebojte se proto klidně nákupu i více jak půl roku dopředu. Zejména v hlavní sezóně letenky rychle mizí, proto je dobré zaměřit se také na termín samotného odletu v závislosti na ročním období. To je na Novém Zélandu obráceně, než u nás. Hlavní letní turistická sezona tedy trvá od prosince do února. V toto období se zde opravdu nachází nejvíce cestovatelů z celého světa, což zvyšuje i poplatky za ubytování i další turistické aktivity. Češi většinou vyráží na cestu v období novozélandského jara-léta. Tedy v našem říjnu-únoru, lety v tuto dobu jsou žádanější, a proto se také rychleji zdražují. Znovu tedy připomínáme, dříve nakoupíte = levněji cestujete.
Jakou letenku zvolit
Chystáte-li se na Nový Zéland na dovolenou či zkrátka na víza tomu odpovídající (Turistická, Visitor), pak je nutné pořídit si rovnou zpáteční letenku, popřípadě jednosměrnou letenku na Nový Zéland, ale posléze také jednosměrnou letenku kamkoliv pryč ze země dříve, než poletíte. To, aby měl imigrační úřad jistotu, že jim po uplynutí víz nezůstanete „na krku“. Tato kritéria se velmi hlídají. Může se vám tak klidně stát, že pokud vycestujete na Nový Zéland s turistickými vízy a jednosměrnou letenkou, pak nebudete na jeho území vůbec vpuštěni. Bez sebemenších výčitek a finančních náhrad vás nechají na posledním letišti před Novým Zélandem, což pro vás bude pravděpodobně znamenat nejen velké finanční ztráty, ale také nutnou rychlou změnu plánu někde na území Asie.
Cestujete-li na Nový Zéland v rámci Working Holiday víz, pak vám bude stačit letenka jednosměrná, což je šikovné zejména proto, že většinou nemáte jasnou představu, jak dlouho se zdržíte a nemáte tak sebemenší tušení, jaký termín zpáteční cesty zvolit. Nevýhodou jednosměrných letenek je samozřejmě fakt, že po součtu cen letenky tam a následné letenky zpět je cena vyšší, než u nákupu zpáteční letenky.
Dalším důležitým kritériem je, zda koupíte letenku jako celek (budete mít všechny lety z počáteční až do cílové stanice na jedné letence) nebo si sami nakoupíte nejvýhodnější lety z jednotlivých destinací. V takovém případě vám totiž hrozí, že návazný let z důvodu zpoždění předchozího nestihnete a všechny ostatní vám tedy bez náhrady propadnou. Proto je vždy lepší volit první variantu, kdy je povinností daných leteckých společností vám při zpožděném letu vyhledat bezplatně nejbližší náhradní termín.
Délka cesty a limity zavazadel
Každá letecká společnost má samozřejmě své vlastní podmínky pro přepravu zavazadel. Váhová omezení se tak mohou při jednotlivých letech lišit. Vždy si proto dopředu zjistěte jak množství a váhu odbavených zavazadel, tak také rozměry a maximální váhu zavazadla příručního. To pro vás bude na takto vzdálené cestě velmi důležité. Na rozdíl od kratších cest po Evropě se vám tu totiž bude hodit kromě pár knížek na cestu také třeba svačina, kartáček na zuby, či něco na převlečení. Cesta na druhou stranu světa totiž může zabrat od 24 hodin až po několik dní. Dobře si proto také rozmyslete, jestli vám pár ušetřených stovek za delší cestu stojí.
Kde koupit letenku
Detailů, které je třeba si při rezervaci letenky přes celý svět ohlídat je mnoho, proto s výběrem nespěchejte a dobře se před nákupem informujte. Vše si můžete sami vyhledat na stránkách leteckých společností či letenkových serverech typu skyscaner a v případě nejasností komunikovat přímo s poskytovateli. To může být ale velmi zdlouhavé a případě zahraničních leteckých společností také jazykově náročné. Chcete-li si ušetřit čas a nervy, pak je tu pro vás mnohem výhodnější řešení. Kontaktujte nás a my vám s výběrem bezplatně poradíme a letenku na Nový Zéland zarezervujeme, a to díky speciálním smluvním podmínkám s jednotlivými poskytovateli za ještě lepší ceny, než které najdete na internetu. Stačí nám zaslat vámi zvolený termín příletu a odletu a případné další požadavky či dotazy, a během několika dní máte v mailu přehled nejvýhodnějších nabídek a variant na míru.
Navíc si díky našim službám můžete zvolit i možnost stop-overu, což znamená, že se v některém z míst, kde přestupujete, na několik dní, týdnů či měsíců zdržíte. Poznáte tak bez nutnosti investice jakýchkoliv dalších výdajů na cestu další kout světa, a pak pokračujete dál. Variantu stop-overu si bohužel sami přes letenkové portály nesjednáte jinak, než že rozdělíte svoji cestu do několika letenek. Pak vám ovšem hrozí výše zmiňovaná situace s opožděnými lety bez možnosti náhrady. Poptávka letenek je u nás nezávazná, a tak ji můžete vyzkoušet i v případě, že chcete pátrat na vlastní pěst. Zašlete nám své požadavky a uvidíme, že lepší nabídku nenajdete.