Láká vás drsná příroda, ledové moře, vítr ve vlasech a nekonečné zelené pastviny? Navštivte Irsko, stát ležící v severozápadní Evropě a na severu sousedící se Severním Irskem.
Od Velké Británie je oddělen Irským mořem, Severním průlivem a průlivem Sv. Jiří a jedná se o třetí největší ostrov v Evropě.
Pár informací na začátek
Irové jsou hrdí na svou nevelkou zemi, zábavní, pohostinní a nápomocní. Jsou považováni za jeden z nejpřátelštějších národů na světě. Počasí je tu poměrně stálé, v zimě se teploty pohybují v rozmezí 4 až 7ºC, v létě je to potom okolo 15ºC.
Většinu povrchu pokrývají louky a vřesoviště a vyskytují se tu i vavříny nebo myrty, které jsou typické spíš pro středomoří. S faunou už to tak slavné není. S příchodem člověka z přírody vymizeli bobři, medvědi, vlci, ale i divoké kočky.
Narazit tady můžete hlavně na malé hlodavce, ptáky a ovce a vůbec tu nežijí hadi! Jediným plazem, se kterým se můžete potkat, je ještěrka. Zakládá se na tom i legenda o svatém Patrikovi, patronu Irska, který je měl z ostrova vyhnat. Na jeho počest se každý rok 17. března slaví Den svatého Patrika. Pro něj jsou typické hlavně oslavy s hudbou, tancem, zpěvem, ale i pivem. Zeleným trojlístkem, symbolem sv. Patrika, si lidé zdobí obličej nebo tradičně zelené oblečení a zelené je dokonce i jídlo (podobně jako u nás na Zelený čtvrtek).
Rozhodně navštivte
Rock of Cashel je kamenný hrad stojící na skále v hrabství Tipperary. Součástí objektu je kaple Cormac´s Chapel, která je vyzdobena románskými sochami a je považována za nejkrásnější románskou kapli v Irsku, a typický kříž sv. Patrika. Obě památky pochází ze 12. století. Kolem celé gotické katedrály ze13. století se nachází dochované náhrobky ze 16. století. Nejvyšším bodem útesů ve výšce 201 metrů nad Atlantikem je Cliffs of Moher. Útesy se táhnout v délce až 8 kilometrů!
Burren je krajina skalních útesů, teras a vápencových desek o rozloze 200 km2. Mimo jiné zde bylo nazeleno asi 60 hrobů z doby 3000 – 2000 př.n.l.
Newgrange je nejvýznamnější chodbová hrobka v Evropě a její původ je zahalen tajemstvím. Postavena měla být asi 3200 let př.n.l. a objevena byla až roku 1699.
Za navštívení jistě stojí i dublinská čtvrť Temple Bar, kde se soustřeďují nejproslulejší noční podniky, restaurace a neobvyklé obchůdky. V 18. století však tak reprezentativní nebyla, vyskytovaly se tu zejména nevěstince spolu se všemi divnými individui.
Na poloostrově Dingle Peninsula zase můžete obdivovat překrásnou krajinu, která Vám nabídne jak pohled na přímořskou krajinu nebo horu Brandon Mountain, tak i na starobylé památky.
Národní park Killarney láká na nádhernou krajinu a jezera s ostrůvky uprostřed, na které se můžete dostat v rámci výletní plavby. Nejen proto je Killarney jedním z nejnavštěvovanějších míst.
Co v Irsku ochutnat?
Irská gastronomie je v mnohém velmi podobná té typické britské. K velké irské snídani si můžete dát kukuřičné lupínky, müsli nebo ovesnou kaši, vejce na mnoho způsobů (míchaná, sázená, vařená natvrdo), slaninu, klobásy, jelita, rajčata, žampiony, sledě, celozrnný chléb, džus, kávu nebo čaj.
Na severu Irska se podává tzv. Ulster fry, snídaně obohacená ještě o bramborový koláč a bílý chleba. Taková snídaně je velmi sytá a nahradí i oběd.
Nejtradičnějším jídlem je guláš ze skopového nebo jehněčího masa podávaný s bramborami nebo masový nákyp s bramborovou kaší. Irové jsou v rámci Evropy na prvním místě v konzumaci brambor!
Oblíbené jsou i jehněčí kotlety s mátovou omáčkou nebo bramborové placky (boxty), které jsou často plněné. Poměrně častá je i konzumace mořských plodů a ryb, zejména humrů, ústřic, lososů a pstruhů.
Irsko je také vyhlášené produkcí másla a sýrů. Během dne zaženete hlad typickým britským fast foodem – smaženou rybou s hranolkami (fish and chips), která se podává s velkým množstvím soli a octa. Můžete ale zavítat i do některé z místních pekáren a pochutnat si na obloženém sendviči nebo koláči.
Co si z Irska dovézt?
Velmi oblíbeným a častým suvenýrem jsou vlněné svetry s aranským vzorem. Neprohloupíte, pokud koupíte i něco z irského tvídu nebo lnu, investice se vyplatí.
Symbolem Irska je tmavé pivo Guinness a krom piva si můžete koupit i další potraviny pivem ochucené – od hořčice, přes směs na chleba až po čokoládu. Stejně tak můžete koupit nejrůznější druhy whiskey. V dnešní době si ji můžete běžně koupit i v českých obchodech, ale tady natrefíte i na netradiční nebo limitované edice.
Klasickými upomínkovými předměty jsou i suvenýry s motivem oveček, mytologických nebo keltských výjevů. Radost jistě udělá i CD s tradiční irskou hudbou nebo vonné františky z jedinečné rašeliny z irské přírody.
Neváhejte a navštivte smaragdový ostrov. Prostředí a počasí je možná trochu drsné, ale vše Vám vynahradí přátelské posezení s místními v tradiční hospodě při popíjení něčeho na zahřátí a poslechu tradiční irské hudby.