Dle statistik ministerstva zahraničí jsou každý rok v cizině hospitalizovány stovky českých turistů. Co vás může v zahraničí potkat a jak se připravit?
Mezi nejčastější zranění patří odřeniny, zvrtnuté kotníky, bolesti zubů či záněty středního ucha, výjimkou však nejsou ani zlomeniny a vážná zranění, která vyžadují složitou a nákladnou péči, nemluvě o dopravě pacienta zpět do vlasti. K běžným problémům patří také nevolnosti z exotického jídla, znečištěné vody nebo kvůli nedostatečné hygieně. Speciální kapitolou jsou rizikové či extrémní sporty, u nichž je pravděpodobné, že bude český turista muset být vyproštěn při nákladné záchranné operaci. I přes hrozící rizika jezdí část turistů na dovolenou bez cestovního pojištění, v takovém případě musí platit i za jednoduché lékařské zákroky horentní sumy – obyčejné šití tržné rány je může stát několik desítek tisíc korun, stejně jako převoz sanitkou, doprava do vlasti pak stojí až statisíce korun.
Jak se na cestu připravit, aby vás nic nepřekvapilo?
Před cestou věnujte pozornost přípravě pro případ nečekaných komplikací. Aby vás nic nepřekvapilo, před cestou si připravte:
- Cestovní zdravotní pojištění platné v dané zemi a potřebné doklady.
- Kontakty na pojišťovnu a její asistenční službu.
- Informace o podmínkách v dané zemi, které můžete nalézt na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
- Lékárničku s běžnými léky na cestu (proti horečce, bolesti zad a kloubů, proti průjmům) a dále vybavení specifické pro zemi, do které cestujete.
- V neposlední řadě nouzová čísla v dané zemi. V zemích EU je dostupná krizová linka 112.
- Kontakty na český konzulát. Pokud v dané zemi české zastupitelství není, můžete se obrátit na zastupitelství kterékoliv jiné země EU.