Nacházíte se právě v Americe a už nevíte, co navštívit? Už vám zkrátka došly nápady? Už jste všechny ty známé památky – jako jsou Socha Svobody, chodník slávy, Miami Beach, Broadway, Manhattan, NASA v Houstonu v Texasu navštívili a už Vás nic jiného nenapadá? A zkusili jste třeba národní parky? Pojďme si o některých z nich něco říct.
1) Národní park Arches:
Národní park Arches můžeme najít v americkém státě Utah. Konkrétněji tedy severně od města Moab. Národní park Arches, jehož rozloha činí něco okolo 310 m2 byl založen již 12. Dubna v roce 1929 – tehdy ještě jako národní památka. Později v roce 1971 podepsal tehdejší prezident Ameriky Richard Nixon legislativu přijatou Kongresem, která změnila status parku z Národní památky na Národní park.
Nejvyšším bodem parku je Elephant Butte, který se nachází ve výšce 1 723 m. n. m. Nejnižší bod se nachází v nadmořské výšce 1 245 m. n. m. a je zároveň návštěvnickým centrem. Tento je park je populární především díky svým přírodním pískovcovým obloukům, kterých je zde přes dva tisíce. Nejznámějším z nich je poté Delicate Arch. Kvůli erozi se v však roce 1970 přes 40 pískovcových oblouků zřítilo.
I když lézt na oblouky je v parku již dlouhou dobu zakázáno, můžete vylézt si vylézt na některé skály. Dále můžete některé trasy parku projet automobilem či na kole, trampovat, kempovat, jet na výlet s některým z průvodců a nebo se jít jenom tak projít. Některé stezky však vyžadují povolení. Díky zdejší tmavé obloze je zde i velice populární pozorování hvězd.
2) Národní park Congaree:
Národní park Congaree je jeden z posledních lužních pralesů v Severní Americe. Zároveň také největším. Najít ho můžete v Jižní Karolíně. Co se týče rozlohy, je velký asi 10,740 ha, což je okolo 107,4 km2. Congaree patří mezi ty mladší národní parky – národním parkem se stal až v roce 2003. (I když kampaň pro jeho založení začala již v roce 1969) Jméno získal podle stejnojmenné řeky, která parkem protéká.
Stromy, která rostou v tamních bažinách, jsou jedny z nejvyšších v celých USA a zároveň společně tvoří jeden z nejvyšších opadavých lesů mírného pásu. Okolo 55% parku tvoří přírodní rezervace.
Co se týče zvířat, které můžete v parku potkat bychom měli jmenovat pásovce, krocany, hadi, želvy, různí obojživelníci, aligátoři, prase divoké, kočka divoká, pes divoký, rys červený, jeleni a mnoho dalších.
3) Národní park Biscayne:
Tento park se nachází na jižní Floridě v zátoce Biscayne Bay. Je druhým největším národním parkem Floridy. Z 95% je jeho povrch tvořen vodou. Zbytek pak 44 ostrovů. (Pouze některé jsou však zpřístupněny turistům) Co se týče rozlohy, je velký asi 70 tisíc hektarů. Tento národní park je známý především pro jeho korálové útesy jako jedno z nejkrásnějších míst pro potápění v celých USA.
V parku se lze přepravovat v 90% pouze na vodě – pokud nevlastníte loď, je zde možnost si loďku i s nějakým tím kapitánem půjčit. Nejpopulárnější z ostrovů je Elliott Key. Zde je i možnost v kempu přenocovat. To se dá i na ostrově Boca Chita Key, na kterém navíc naleznete i historické památky jako například kaplička nebo maják.
Co se týče aktivit, kromě přenocování a potápění, je zde také velmi oblíbená kanoistika. Pokud také vlastníte licenci, je na některých místech dovoleno i rybařit.
Vstup do Národního parku Biscayne je zdarma. (To ale neplatí pro užití vodní dopravy, ale ani tam to není cenově tak náročné)
4) Národní park Death Valley:
Death Valley, známé také pod názvem Údolí smrti, nalezneme na hranicích států Nevada a Kalifornie. Jedná se o nejsušší místo na území USA. Zároveň se jedná o místo nejteplejší a nejníže položené. (Opět – co se týče USA) Území je státem chráněné.
Součástí parku jsou kaňony, písečné duny, pestrobarevné Badlands. Dále slatiny, vodní prameny a svědecké hory.
I přes drsné přírodní podmínky zde žije přes tisíc rostlinných a živočišných druhů.
5) Národní park Denali:
Tento národní park je v samotním vnitrozemí Aljašky. Tvoří jej Denali – Mount McKinley, který je svou nadmořskou výškou 6 190 m. n. m. nejvyšší horou Severní Ameriky. Spolu s okolní chráněnou oblastí má park rozlohu 24 585 m2.
Důvodem vzniku parku byla ochrana místních živočichů. V Denali také najdeme jednopruhovou silnici, která Vás zavede až k jezeru Wonder. Denali, společně s dalším pohořím pokryt horskými ledovci a boreálními lesy.
Co se týče zvířat, můžete zde potkat medvěda grizzly, ovci Aljaškou, soba polárního nebo třeba vlka obecného.