Terasa domu Seredipity na Srí Lance

Srí Lanka – 1. den, 28. 11. 2015 – Colombo, Seredipity House a první koupání

Terasa domu Seredipity na Srí Lance
Terasa domu Seredipity na Srí Lance

Toto je první díl (předtím je ještě nultý popisující cestu) ze seriálu o rodinné dovolené na Srí Lance. Tu jsme si užili od 27.11.2015 do 19.12.2015 i s malými dětmi a díky těmto zkušenostem už se nebudeme exotické dovolené s dětmi bát. Pokud vás také Srí Lanka láká a chcete se inspirovat tím co jsme prožili, přečtěte si zápisník z této cesty.

Přistání na Srí Lance

Přistáli jsme asi o hodinu později než bylo v plánu, hlavně kvůli prodlevě v Dubaji. Ale byli jsme rádi, že jsme přípoj stihli. V hale letiště čekalo mnoho taxikářů s cedulkami a mezi nimi i ten náš. Poradil nám kde vyměnit peníze, přímo v hale letiště je několik stánků, nejsem si úplně jistý, zda se dá smlouvat, ale cenově se nabídky vůbec nelišily. 140 rupií za 1 dolar. Na 21 dní jsme si vyměnili něco přes 150 000 srílanských rupií (pro šestičlennou rodinu), uvidíme, jak to bude stačit (pozn. a doplnění: nestačilo, přikoupili jsme ještě asi 20 000 rupií).

Vyšli jsme z letištní haly a přepadl nás pocit, jako bychom byli ve skleníku. Vlhko, vedro a těžko se dýchalo (po pár dnech si na to člověk trochu zvykne, ale stejně na tohle je u nás tedy lépe). Vyjeli jsme směr jihovýchod, napojili se na dálnici a asi po hodině zastavili u obchodu s potravinami. Cenově jsme si Srí Lanku představovali levnější, už nevím kdo nadhodil, že cena jídla bude zanedbatelná. Tak to tedy určitě není, je tu o něco dráže než u nás. Dobré srovnání dává třeba Coca-Cola, která stojí 200 rupií za 2 litry, tedy asi 40 Kč. Mléko podobně. Dají se tu sehnat známé mezinárodní značky, ale kvůli náročnější přepravě vycházejí prostě dráže. Nakoupili jsme hlavně velká balení vody, s tou jsme měli na Mallorce problémy a nosit by se nám nechtěla, takže jsme vzali 12 velkých 5 litrových balení a to by mohlo na celou dovolenou vydržet. Stály myslím něco jako 500 Kč dohromady.

Poté jsme již jeli přímo na místo našeho ubytování. Cestou jsme obdivovali krajinu a přírodu, hlavně palmy a opravdu velmi bohatou vegetaci.

Džungle na Srí Lance
Džungle na Srí Lance

Cenu za taxi jsme měli domluvenou na 80 dolarů, což je za 2+ hodiny a přepravu 6 osob slušné. Hostitel už na nás čekal, vřele nás přivítal spolu s house boyem a pomohli nám se zavazadly. Padl dotaz, zda si dáme snídani, což jsme neodmítli a mezitím co jsme odpočívali, připravili nám míchaná vajíčka, párečky, kafe a čaj, talíř s různými kousky ovoce a jako desert jogurt s medem. Snědli jsme jen malou část, bylo toho opravdu dost.

Ubytování na Srí Lance – Serendipity House – Maharamba Road

Poté přišla na řadu prohlídka ubytování. Před cestou jsme procházeli desítky nabídek přes AirBnb, které ostatně doporučuji, pokud jedete na delší dobu, protože třeba v porovnání s Booking.com vychází často mnohem lépe. Vybrali jsme si domek 3+1, trochu dále od pláže, asi 10 minut jízdy tuktukem od Galle, zato v dá se říci nedotčené krajině, skoro bych řekl v džungli. Dům nás uchvátil hlavně kvůli nádherné terase, na kterou budeme ještě dlouho vzpomínat.

Máme tu jednu místnost s dvojpostelí, spojenou s koupelnou, potom další místnost s dvojpostelí, zase koupelna a k tomu ještě pokoj s obyčejnou postelí. Dále obývák spojený s kuchyní, čili taková 3+1, ale dvě koupelny, které při větším počtu dětí přijdou vhod.

Všechny postele mají moskytiéry a v každém pokoji (jak jsme zjistili později) je i prodlužovačka s adaptéry, takže lze pohodlně zapojit naše elektrická zařízení. Jinak jsme byli vybaveni i adaptéry z ČR, dají se pořídit třeba v Datartu kolem 600 Kč. Na domu je zvláštní, že se nedá zcela zabednit. V každém pokoji je část okna, která má jakoby zkosené dřevěné žaluzie – průduchy. Zřejmě kvůli velké vlhkosti a díky otevřenosti je dům suchý, nikde plíseň.

Na domu se nám také líbí kombinace moderních spotřebičů (lednička, sporák, televize) a anticky působícího nábytku. Pračka zde není, ale na Airbnb byla avizovaná a funguje to tak, že co chceme, to házíme do koše na prádlo a o to se postará house boy. Ten také každý den stele postele, umývá nádobí, prostě tak nějak vše kolem domácnosti a domu a je to skvělý pomocník, kluk kolem 16-17 let, tichý a skromný. Prostě jako typičtí teenageři v ČR. 🙂

Aktualizace: V roce 2016 se u domu udělal i bazén, takže můžeme jen tiše závidět těm, kteří navštíví toto místo po nás. Odkaz na dům na Airbnb: https://www.airbnb.cz/rooms/4688462

a3c9e555-3b83-42a8-841c-6bdfc70d98bca1b60103-ed40-42dc-bcfb-94945d6e30c6Pokud na Airbnb nejste, uděláte nám radost, když se nejprve registrujete přes náš odkaz, získáte tak vy i my asi 600 Kč na první ubytování.

Galerie domu Serendipity, asi 15 minut tuktukem od pláže Unawatuna

Byli jsme dost grogy, ale stejně nám to nedalo a museli jsme co nejdříve na pláž, takže jak jsme se ubytovali, domluvili jsme si tuktuk a vydali se na tu nejbližší. Tam jsme se smočili a my dospělí na střídačku i na pár minut prospali. Překvapila nás síla vln, které jsme podcenili a když přišly silnější, dosáhly až k dece a batohům. Náhodou v nich nebyla fotovýstroj, ale koupání nám takto stačilo a jeli jsme domů. Pro tento den už bylo zážitků příliš a tak jsme šli brzy spát.

První koupání na Srí Lance
První koupání na Srí Lance

Uložit

Srí Lanka – 1. den, 28. 11. 2015 – Colombo, Seredipity House a první koupání
5 (100%) 5 votesLeave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *